Česká televize ve středu na karlovarském festivalu představila jeden z dílů nového seriálu Já, Mattoni. Natočil jej držitel Českého lva za režii Marek Najbrt. Seriál se pravděpodobně začne vysílat v září.

Životopisná sága o osudech ambiciózního Heinricha Mattoniho, jehož jméno nese karlovarská minerální voda, se vrací k tradici velkých historických seriálů.

"Hlavním důvodem, který mě přiměl tuhle práci přijmout, byl jednoznačně scénář. Myslel jsem, že přečtu jednu dvě epizody a celou věc odmítnu. Přečetl jsem jich rovnou sedm a nestačil se divit, jak mě příběh pohltil," uvedl ke scénáři Petra Zikmunda režisér Najbrt.

Devatenácté století ho prý lákalo dávno, už dřív uvažoval o námětech z těch časů.

"Zaujalo mě, že přestože Mattoni nebyl největším podnikatelem své doby, vyznačoval se výjimečným osobním kouzlem a moderním smyslem pro marketing," dodal.

Třináctidílný seriál vznikal na základě literární předlohy autorů Bohuslava Machka a Marie Dolejší. Už v 90. letech podle ní scénář připravil Petr Zikmund. Samotné natáčení ale začalo teprve v říjnu 2014.

Seriál pokrývá dlouhý časový úsek od druhé poloviny 19. století až do roku 1910. Obsahuje tak legendární období "šťastného světa", kdy byly hrůzy válek ještě daleko a kdy Heinrich Mattoni bojoval o úspěch v profesním i soukromém životě.

Příběh se odehrává na karlovarských kolonádách, v lázních Kyselka, ale též v Praze, vídeňském Schönbrunnu nebo na ulicích tehdejšího New Yorku.

Na obrazovce se objeví Alois a David Švehlíkovi, Tatiana Vilhelmová, Anna Geislerová, Taťjana Medvecká, Vladimír Kratina, Norbert Lichý, Vladimír Javorský a další.

Marek Najbrt, narozený roku 1969 v Praze, je absolventem Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a katedry dokumentární tvorby na pražské FAMU.

V letech 1991 až 1998 jako scenárista a režisér realizoval řadu amatérských i profesionálních projektů. Mezi nejvýraznější patří multimediální představení Balkóny z roku 1994 a Sedm splněných snů z let 1996 a 1997, obě inscenované v pražském Divadle Archa.

Najbrt má na kontě celovečerní hrané filmy Mistři z roku 2004, o pět let mladšího Protektora a Polski film z roku 2012. Tento snímek byl tehdy uveden v hlavní soutěži karlovarského festivalu.

Najbrt dále pracuje na populárním politickém sitcomu Kancelář Blaník nebo seriálu Svět pod hlavou.

Související