V novém filmu nazvaném Jason Bourne, který 28. července vstoupí také do českých kin, si herec Matt Damon zopakoval roli bývalého zabijáka CIA. Vrátit se do kůže Jasona Bourna, kterého prvně ztvárnil před téměř patnácti lety a po němž se tato filmová sága jmenuje, bylo prý pro Damona fyzicky náročné.

V novém snímku, v pořadí v pátém z celé série, se postava Bourna více než dekádu po svém zmizení znovu objevuje na řecko-makedonském pohraničí.

Na evropské premiéře filmu v Londýně Damon řekl, že si natáčení užil a rád se znovu setkal s přáteli. Fyzická příprava na snímek, jenž zahrnuje řadu akčních scén a jednu rozsáhlou automobilovou honičku, prý ale byla náročná.

“Bylo těžké se na to připravit, mnohem těžší, než když mi bylo devětadvacet let. Teď je mi pětačtyřicet, takže je všechno jinak,” uvedl Damon, který před několika lety vynechal čtvrtý díl série.

Na dotaz, jestli by v souboji vyhrál Bourne, nebo další legendární filmový špion James Bond, Damon prohlásil, že nezná odpověď. Zato ani na okamžik nepochybuje, kdo další by se po Danielu Craigovi měl ujmout role agenta 007 – ideálně prý britský herec Idris Elba.

“Mám Idrise rád, myslím si, že je výtečný,” prohlásil Damon. “Rád půjdu na kterýkoliv film, ve kterém bude hrát, protože podle mě každému snímku pomáhá. Určitě by pomohl téhle sérii,” dodal v narážce na bondovskou ságu.

V novém filmu o Jasonu Bournovi, jehož příběhy vychází z knižní předlohy spisovatele Roberta Ludluma, se kromě Damona vrací také herečka Julia Stilesová coby bývalá agentka Nicky Parsonsová.

Novou tváří ve snímku je Alicia Vikanderová, dlouholetá fanynka série a nyní představitelka nadané hackerky v týmu ředitele CIA.

“Filmy o Jasonu Bournovi patří k mým vůbec nejoblíbenějším, opravdu je zbožňuji,” prohlásila Vikanderová na červeném koberci v Londýně. “Když jsem se zhruba před týdnem v tom snímku skutečně spatřila, musela jsem se štípnout, jestli se mi to nezdá,” dodala.

Související