Zdálo by se, že hra Pokémon Go a špionážní sítě americké Národní bezpečnostní agentury nemají nic společného. Americký režisér Oliver Stone, autor nového filmu o takzvaném whistleblowerovi z této agentury Edwardu Snowdenovi, ale populární mobilní hru vnímá jako “další fázi invaze” do digitálního soukromí.

Oscarový režisér to prohlásil při panelové diskusi během kalifornského Comic-Conu, setkání fanoušků popkultury a komiksu.

Filmař zde propaguje svůj nový hraný snímek Snowden. Ten vypráví o událostech z roku 2013, které bývalého spolupracovníka Národní bezpečnostní agentury Snowdena vedly k tomu, aby prozradil špionážní program, jímž americká vláda sledovala telefonní a internetovou komunikaci svých občanů.

Poté, co jej americká vláda obžalovala ze špionáže, Snowden v květnu 2013 z USA utekl. Ještě tentýž rok obdržel azyl v Rusku, kde žije doteď.

Hlavní roli v novém filmu ztvárnil herec Joseph Gordon-Levitt. Ten se v Moskvě se skutečným Snowdenem a jeho přítelkyní Lindsay Millsovou setkal a strávil s nimi zhruba čtyři hodiny, aby se na roli připravil.

“Byl velmi slušný, choval se jako staromódní gentleman, a působil dojmem, že je optimista,” popsal toto setkání Gordon-Levitt. “Snowden je známý jako ten, kdo varuje před stinnými stránkami technologického pokroku, ale jinak velmi optimisticky věří, že technologie může v budoucnu zlepšit demokracii,” dodal herec.

Když na Comic-Conu padl dotaz na populární mobilní hru Pokémon Go, za níž stojí Google, vlastněný společností Alphabet, a firma Nintendo, režisér Stone hru nazval další fází invaze.

“Google investoval do sledovacích technik a sbírání dat, aby věděl, co sledujete a co si kupujete. Pokémon Go toho využívá,” prohlásil režisér, podle něhož mobilní hra s člověkem manipuluje a posouvá ho opět o krůček dál ke “společnosti robotů, kteří vědí, jak se mají chovat”, jak uvedl. “Tomuhle se říká totalitarismus,” dodal Stone.

Režisér se Comic-Conu zúčastnil poprvé v životě. Přivezl sem mimo jiné nový trailer z filmu Snowden.

O snímku prohlásil, že jeho tvůrci se “nestaví ani na jednu stranu” a že film obsahuje také argumenty protistrany. Stone je shromáždil z vyjádření představitelů americké vlády, kteří špionážní program Národní bezpečnostní agentury hájili.

Novináře z britského deníku Guardian Glenna Greenwalda, jenž Snowdenova odhalení ve svých článcích popisoval, ve snímku ztvárnil Zachary Quinto. Snowdenovu přítelkyni Millsovou hraje Shailene Woodleyová.

“S výjimkou své přítelkyně Snowden nemá žádné kamarády. Nemá blízký vztah se sestrou, matkou ani otcem. Žije v počítačovém světě a skrze něj promlouvá také k nám,” dodal Stone.

Související