Americký herec Bradley Cooper vyprodukuje televizní miniseriál podle knihy o vzestupu takzvaného Islámského státu. Skrze něj chce divákům objasnit, jak tato organizace vznikla.

Film vychází z letošní knihy amerického novináře Jobyho Warricka nazvané Vzestup Islámského státu. Tu nedávno v českém překladu Martina Dolečka vydalo nakladatelství Jota.

Titul, jenž letos v dubnu obdržel Pulitzerovu cenu, popisuje takzvaný Islámský stát od okamžiku, kdy vznikl v odlehlé jordánské věznici, až po moment, kdy skupina začala ovládat území v Sýrii.

Kromě historie takzvaného Islámského státu kniha vypráví také o skupině amerických a dalších agentů, kteří se organizaci snažili neutralizovat.

“Těší mě, že tuto zprávu konečně mohu zveřejnit,” napsal šestapadesátiletý autor knihy Warrick tento týden na Twitteru, kde zfilmování svého díla oznámil.

Seriál pro stanici HBO vyrobí produkční společnost Bradleyho Coopera, herce známého ze snímků Americký sniper nebo Pařba ve Vegas. Půjde o dramatizaci knižní předlohy.

Podle autora knihy Warricka, jenž pracuje jako novinář deníku Washington Post a zaměřuje se na národní bezpečnost, má seriál vysvětlit, co přesně takzvaný Islámský stát je, a vyjasnit otázky, které kolem existence skupiny panují. O tématu novinář s hercem Cooperem hovořil.

“Bude to zábava, ale ne výhradně zábava. Ten příběh je v dobrých rukou,” řekl Warrick v pátek agentuře Reuters.

Jedenačtyřicetiletý Cooper a jeho kolega a producent, o čtyři roky starší Todd Phillips, novináře Warricka letos navštívili v jeho domě nedaleko amerického Washingtonu. Tam mu nápad na zfilmování knihy přednesli.

“Pokud napíšete literaturu faktu o něčem tak důležitém, samozřejmě vás potěší zájem filmařů, ale také máte trochu strach,” vysvětluje Warrick. “Říkáte si, co by z toho mohlo vzniknout.”

Warrick sice scénář seriálu nepíše, filmaři mu prý ale naslouchají, jako by byl jedním z nich. “Udělali na mě dojem,” uvedl.

Zatím není známé, kdo bude v seriálu účinkovat, ani to, kdy jej HBO odvysílá.

Bradley Cooper a Todd Phillips založili produkční společnost zvanou Joint Effort v roce 2014. Za dva týdny také do tuzemských kin vstoupí jejich hraný film Týpci a zbraně, jenž vypráví o překupnících zbraní v Afghánistánu. Cooper ve snímku účinkuje.

Související