V jednaosmdesáti letech po dlouhé nemoci zemřel britský herec Kenny Baker, který proslul jako představitel robota R2-D2 v šesti filmech série Hvězdné války (Star Wars).

Bakerovo úmrtí v sobotu večer agentuře AFP oznámil hercův synovec Drew Myerscough, který se o něj v posledních letech staral.

Bakerovu hereckou kariéru předurčila jeho malá postava. Herec vysoký jen 112 centimetrů začal už v 16 letech jako cirkusový klaun a herec pantomimy.

V roce 1977 Baker získal roli pískajícího a hvízdajícího robota R2-D2 v prvním dílu Hvězdných válek. Spolu se svým nerozlučným druhem C-3PO, jehož ztvárnil Anthony Daniels, se tento inteligentní a přátelský robot pak objevil také v dalších pěti dílech série. Až v zatím poslední Epizodě VII – Síla se probouzí jej nahradil Jimmy Vee.

Baker ale při natáčení zůstal členem štábu v roli poradce. Na invalidním vozíčku se vloni v Londýně ještě zúčastnil evropské premiéry snímku.

"Miloval jsem jeho optimismus a odhodlání. Opravdu byl tím droidem, kterého jsem hledal," uvedl v narážce na repliku z prvního dílu Hvězdných válek herec Mark Hamill, představitel Luka Skywalkera.

Rodák z Birminghamu účinkoval také ve filmech Sloní muž, Zloději času, Willow, Labyrint a Amadeus.

Baker jednou BBC řekl, že jeho nejoblíbenější postavou byl trpaslík Fidgit ze Zlodějů času režiséra Terryho Gilliama, člena známé britské komediální skupiny Monty Python.

V posledních letech se Baker často objevoval na srazech fanoušků Star Wars po celém světě. Vystupoval též v nočních klubech v představeních The Minitones se svým přítelem Jackem Purvisem, který v prvním filmu Hvězdných válek hrál náčelníka kmene Jawů z pouštní
planety Tatooine.

Související