O filmu herce a režiséra Natea Parkera nazvaném Zrození národa, jenž vypráví o povstání amerických otroků v 19. století, se už před osmi měsíci mluvilo jako o favoritovi na ceny Oscar v roce 2017.

Teď, necelý měsíc předtím, než se v Hollywoodu začnou filmy propagovat před oscarovými porotami, se však autor snímku Parker ocitl v nesnázích. Musí se znovu vyjádřit k 17 let starému incidentu, kdy jej soud zprostil nařčení ze znásilnění. Nyní ale vyšlo najevo, že žena, která Parkera obvinila, roku 2012 spáchala sebevraždu.

Šestatřicetiletý Parker v úterý řekl, že ho toto zjištění zničilo. Ženě bylo třicet let, když si roku 2012 vzala život.

Filmové studio Fox Searchlight tvrdí, že za Parkerovým filmem stojí. Snímek má mít premiéru příští měsíc na festivalu v Torontu. A to navzdory domněnkám, že připomenutí Parkerovy kauzy negativně ovlivní marketingovou kampaň a tím sníží šance na oscarovou nominaci.

Jméno ženy, která Parkera obvinila, není veřejně známé. Její bratr nicméně tento týden řekl hollywoodskému časopisu Variety, že sestra na incident nepřestala myslet, dokud si nevzala život.

K údajnému znásilnění došlo roku 1999, kdy žena, stejně jako Parker, studovala na Pensylvánské státní univerzitě.

„V posledních dnech se pozornost upřela na část mé minulosti: na mé zatčení, můj soud a to, jak mě soud prohlásil za nevinného,“ napsal Parker v úterý na svůj Facebook. „Sám jsem se teprve teď dozvěděl, že mladá žena si před několika lety vzala život, a je mi z toho velice smutno,“ řekl filmař a doplnil, že je dnes sám ženatý a má pět dcer.

Práva na film Zrození národa koupila společnost Fox Searchlight v lednu na festivalu Sundance za rekordních 17,5 milionu dolarů. Nate Parker, v Hollywoodu do té doby takřka neznámý, snímek sám napsal, natočil a také v něm hraje.

Film vypráví příběh Nata Turnera, jenž roku 1831 ve státě Virginie vedl povstání černých otroků.

„Zrození národa od Natea Parkera kvůli obnoveným nařčením ze znásilnění čeká obtížný souboj,“ stojí například ve středečním titulku článku v časopisu Hollywood Reporter.

Jiný oborový server The Wrap ve středu napsal, že po Los Angeles už visí několik falešných plakátů na film, kde je pod jménem Turnerovy postavy připsáno slovo „násilník“.

Společnost Fox Searchlight uvedla, že si je „vědoma incidentu, k němuž došlo, když Nate Parker studoval na Pensylvánské státní univerzitě. Rovněž jsme si ale vědomi, že jej soud shledal nevinným a zprostil jej viny. Natea podporujeme a je nám ctí, že tento důležitý a silný příběh můžeme uvést na plátna.“

Film Zrození národa vstoupí do americké distribuce 7. října, kdy se naplno rozběhne oscarová sezona. Nominace na nejvýznamnější filmové ceny v USA budou oznámeny příští rok 24. ledna.

Rodina zesnulé ženy poskytla vyjádření pro deník New York Times. Prý ji těší, že i po tolika letech jsou muži hnáni k zodpovědnosti za své činy. „Nelíbí se nám ale motivace, která k oživení tohoto případu po sedmnácti letech vede, a proto na věc nebudeme upozorňovat,“ uvedla rodina.

Související