Po sedmileté pauze se módní návrhář Tom Ford vrátil ke kinematografii. Na Benátském filmovém fesivalu v pátek uvedl svůj nový thriller nazvaný Noční zvířata. A dodal, že další film snad natočí dřív než za dalších sedm roků.

„Otevřel jsem stovky obchodů, pořídil jsem si dítě. Nějak se o slovo přihlásil život a mně se několik let nedařilo najít ten správný projekt,“ vysvětlil Ford na festivalu. „Příště doufám, že ta pauza bude trvat ne sedm, ale třeba jen tři roky,“ doplnil.

Ve filmu Noční zvířata herečka Amy Adamsová ztvárnila majitelku výtvarné galerie, kterou popudí kniha jejího bývalého manžela. Tu Adamsová po letech, co spolu nemluvili, zničehonic najde v poště.

Varovně vyznívající snímek vypráví o tom, jak se člověk sžívá s rozhodnutími, která v životě učinil. „Ve zkratce je o tom, jak najít lidi, kteří pro vás něco znamenají, a neztratit je,“ vysvětlil režisér.

„Věrnost je velkým tématem i v mém soukromém životě. Lidi, které považuji za úžasné, si držím u těla,“ doplnil Ford.

Jeho snímek je jedním z dvaceti titulů, které nyní na Benátském filmovém festivalu usilují o hlavní cenu, takzvaného Zlatého lva. Ta bude na nejstarší kinematografické přehlídce na světě vyhlášena 10. září.

Noční zvířata jsou teprve druhým filmovým projektem pětapadesátiletého módního návrháře Forda.

Jako první roku 2009 natočil snímek Single Man o homosexuálním univerzitním profesorovi, jenž ztratí dlouholetého partnera. Také tento film měl premiéru v Benátkách a herci Colinu Firthovi později vynesl nominaci na Oscara.

Novinka Noční zvířata začíná záběrem na baculaté stárnoucí tanečnice burlesky, které se promenují před rudou oponou.

Přestože by se tento obraz dal vykládat jako symbol „přepjaté, přežrané a stárnoucí Ameriky“, jak režisér řekl, spíš má nastínit téma filmu.

„Ty ženy byly tak krásné, tak svobodné,“ popsal režisér. „Princip té scény je v tom, že přestanete myslet na to, co byste správně měli dělat a jací byste měli být, a místo toho prostě jen jste sami sebou.“

Rudá barva hraje ve Fordově novince podstatnou roli. Režisér ji koneckonců využil i ve scénáři, který poslal hercům – včetně Jakea Gyllenhaala, jenž v Nočních zvířatech ztvárnil postavu bývalého manžela herečky Amy Adamsové.

„Něco se ve mně ozvalo, jak jsem ten scénář četl. Rudá prostupovala vším. V tom filmu je přítomná v obrazech krve i v srdci,“ doplnil v Benátkách herec Gyllenhaal.

„Ten příběh se mnou zacloumal nejen tím, jaký je, ale už tím, že jsem ho četl natištěný na rudé stránce,“ dodal.

Související