Představa, že bude spolupracovat s italským režisérem Paolem Sorrentinem, anglického herce Judea Lawa nadchla. Tedy do okamžiku, než se dozvěděl, že má v jeho novém seriálu ztvárnit konzervativního amerického papeže Pia XIII., který kouří jednu cigaretu za druhou.

„Když jsem zjistil, že mám hrát papeže, zcela mě to zasáhlo. Nevěděl jsem, jak to udělat, co bych měl cvičit, abych v té roli působil přirozeně, jak docílit toho, aby mi to někdo věřil,“ popsal Law v sobotu na Benátském filmovém festivalu.

„Paolo mi ale neustále připomínal, že mám hrát muže, kterému se prostě nějak přihodilo, že je papežem. Díky tomu mi postava začala dávat smysl,“ dodal.

První dvě epizody Sorrentinova očekávaného televizního miniseriálu Mladý papež měly na Benátském filmovém festivalu premiéru o víkendu. Promítnuty zde byly mimo soutěž.

Seriál vypráví o sirotkovi Lennym Belardovi, který se stane prvním americkým papežem v dějinách a začne šokovat a překvapovat veřejnost.

První díl začíná záběrem na čerstvě jmenovaného papeže, jenž leze zpod hromady spících nemluvňat. Vzápětí se ukáže, že šlo jen o sen.

Během svého prvního dne ve funkci pak nový papež požaduje, aby mu k snídani donesli třešňovou Coca-Colu Zero, vynadá staré jeptišce za to, že mu políbila čelo, zakáže prodej předmětů se svým obrázkem a odmítne, aby ho na veřejnosti kdokoliv spatřil či vyfotografoval – nepřeje si to dokonce ani při svém prvním kázání.

Diane Keatonová v seriálu zpodobila jeptišku, která Lennyho vychovala v sirotčinci a stane se jeho sekretářkou.

Režisér Sorrentino řekl, že díky možnosti natočit Mladého papeže jako seriál se hlouběji ponořil do jednotlivých postav. Přesto chtěl i do televizního formátu vnést filmové prvky, uvedl v Benátkách.

Podle Sorrentina je papež ze seriálu přesným opakem současného papeže Františka. To ale neznamená, že by církev někdo takový jednou nemohl vést.

„Možná po liberálnějším papeži přijde zase někdo s jinými názory,“ řekl režisér. „Bylo by naivní myslet si, že církev se vydala na dlouhou trať k liberalismu.“

Sorrentino se prý nebojí, že by se Vatikán proti jeho televiznímu seriálu ohradil. Pokud budou mít dost trpělivosti, aby se na něj podívali celý, pochopí ho prý jako umělecké dílo, které „zkoumá protiklady a obtíže, stejně jako fascinující prvky duchovních, knězů a jeptišek“, dodal.

Související