Na jubilejním dvacátém ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě porota ze soutěžních českých snímků vybrala dva vítěze. Stali se jimi dokument o fotbalovém klubu FC Roma od Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara a zároveň Normální autistický film natočený Miroslavem Jankem.

Ze zahraničních dokumentů dvě ceny získal Oslnivý svit soumraku, momentka ze života v Gruzii. V tomto filmu si gruzínská dokumentaristka Salomé Jashiová, jež žije v Berlíně, všímá současných rituálů gruzínské společnosti. Zachycuje svatbu, módní přehlídku či volbu královny krásy.

V Jihlavě snímek získal cenu pro nejlepší dokumentární film ze střední a východní Evropy. Uspěl také coby nejlepší debut v sekci První světla.

Soutěžní snímky byly hodnoceny v sedmi sekcích, ocenění byla rozdána během sobotního ceremoniálu.

Cenu za přínos světové kinematografii obdržela filmová režisérka a scénáristka Drahomíra Vihanová.

Divákům se nejvíc líbil český dokument Miluj mě, jestli to dokážeš režisérky Dagmar Smržové. Pojednává o sexuální asistenci pro postižené lidi.

Nejlepším světovým filmem byl vyhlášen dokument Strašidla obcházejí Evropou o řeckém uprchlickém táboře Idomeni. Autorkou je Maria Kourkoutaová, řecká filmařka a fotografka žijící ve Francii. Na svém celovečerním debutu spolupracovala s řeckou spisovatelkou Niki Giannariovou.

Vítězem mezi světovými experimentálními snímky se stalo dílo Paměťová stopa, které natočil Kanaďan Daichi Saito. Sekci českých experimentálních filmů vyhrál Ondřej Vavrečka se snímkem nazvaným De Potentia Dei.

Mezi soutěžními krátkými filmy bodoval švédský snímek Desetimetrová věž.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava začal v úterý, jeho závěrečné projekce se uskuteční v neděli. Největší přehlídka svého druhu ve střední a východní Evropě letos představila 310 snímků, dalších 26 přidala sekce Dokument ČT.

Podle pořadatelů na jubilejní festivalový ročník přijelo přes 4000 návštěvníků a filmových profesionálů.

Související