Hollywoodská legenda Robert Redford se rozhodla ukončit hereckou kariéru plnou filmů, jež se staly součástí zlatého fondu světové kinematografie.

Osmdesátiletý herec, producent a režisér sdělil, že je filmováním unaven. Dokončit chce jen rozdělané projekty.

"Hraním ve filmech začínám být unaven. Jsem netrpělivý člověk a je pro mě těžké vysedávat a točit záběr za záběrem," řekl herec, který má kontě zhruba osmdesátku filmů, ve videorozhovoru se svým vnukem Dylanem. Z něj v neděli citoval oborový server Variety.com.

K nejproslulejším Redfordovým snímkům patří Butch Cassidy a Sundance Kid z roku 1967, dále snímky Podraz, Takoví jsme byli, Velký Gatsby či Všichni prezidentovi muži ze 70. let nebo Neslušný návrh z roku 1993.

Redford, držitel dvou Oscarů za režii a celoživotní dílo, si ve zbytku života chce užít nezávislosti a věnovat se režírování a malování. "Zaobírám se myšlenkou jít tímto směrem a nehrát už tolik," prohlásil.

Před hereckým důchodem chce Redford dokončit film Our Souls at Night s Jane Fondovou, což má být love story o druhé životní šanci postaršího páru, a snímek Old Man with a Gun s Caseym Affleckem a Sissy Spacekovou.

"Až budou hotovy, řeknu O. K., dávám všemu sbohem. Pak se soustředím na režii," oznámil Redford.

Server Imdb.com Redforda jako herce uvádí také ve dvou dalších chystaných snímcích zvaných The Discovery a Come Sunday.

Může nicméně jít o rozpracované projekty, kde se o Redfordově účasti pouze spekuluje.

Také Redfordova mluvčí v neděli pro server Deadline.com zdůraznila, že Redford hodlá nejprve dokončit rozdělané projekty, než s herectvím nadobro přestane.

Americký herec se v 80. letech začal intenzivně věnovat nezávislému filmu. Založil nadaci Sundance Institute a v Utahu pořádá populární a uznávaný filmový festival Sundance. Své průlomové snímky na něm uvedli režiséři Steven Soderbergh, Jim Jarmusch či Quentin Tarantino.

V roce 2005 byl Redford hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde převzal Křišťálový glóbus za přínos světovému filmu.

Související