Černá komedie českého režiséra, scenáristy a kameramana Jana Sasky nazvaná Happy End byla zařazena do užšího výběru deseti krátkometrážních animovaných filmů, které se budou ucházet o amerického Oscara.

Na svém webu to oznámila americká filmová akademie, která nejprestižnější hollywoodské ceny udělí v únoru 2017.

"Samozřejmě je to zpráva dobrá, dozvěděl jsem se ji včera večer. Věděli jsme, že jsme v první sedmdesátce, ale postup do užší desítky nás potěšil," řekl ve čtvrtek Saska.

Ten svůj bakalářský snímek Happy End v produkci Kamily Dohnalové připravoval dlouhých pět let. Po studiu klasické animace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Saska právě ukončil studia na pražské FAMU.

"Nějaké plány mám, ale zřejmě je trochu přehodnotím. Kamila Dohnalová je moje spolužačka z produkce a já neměl žádné představy o nějakých festivalových strategiích. Právě její zásluhou jsme si počkali až na festival v Cannes, což byla dobrá volba," uvedl Saska s tím, že také další projekt vznikne za spolupráce s Dohnalovou.

"Po pěti letech jsem měl v plánu si trochu odpočinout a načerpat inspiraci, proto se konkrétní projekt zatím nerýsuje," dodal filmař, který se v případě Happy Endu postaral o režii, scénář, kameru, střih i animaci.

Hrdiny snímku jsou myslivci, traktorista, řidič favoritu a náhodně zřetězený sled událostí, kterými se jako červená linie táhne stružka krve.

Šestiminutový snímek byl letos představen na filmovém festivalu v Cannes a zvítězil v soutěži studentských filmů na mezinárodním festivalu animovaných filmů v Třeboni. Podle recenzí jde o "morbidní černou komedii o smrti se šťastným koncem".

Saskův film se do užšího oscarového seznamu deseti nejlepších dostal z 69 děl vybraných do soutěže.

Porota nyní seznam zúží na pětici animovaných filmů. Konečné nominace na Oscara budou oznámeny 24. ledna příštího roku.

Ceny se budou udělovat 26. února, přímý televizní přenos bude k vidění v 225 zemích.

Jan Saska, kterému napřesrok bude třicet let, je také autorem několika komiksů.

Jeho předchozí film Přepadení získal ceny na festivalech v Lisabonu a v ruském Gelendžiku.

Související