Rada Státního fondu kinematografie podpořila vznik šesti nových českých filmů částkou 60 milionů korun.

Podporu dostal vysokorozpočtový biografický snímek Petra Václava o skladateli Josefu Myslivečkovi, závěr Jarchovského a Hřebejkovy rodinné trilogie nebo pohádka v režii Marka Najbrta.

Do výzvy se přihlásilo 21 projektů, které celkově žádaly o 218 milionů korun. Rada podpořila šest z nich, v souladu se strategií "více peněz méně projektům", jak uvedla Eva Pjajčíková ze Státního fondu kinematografie.

Až na jednu výjimku šlo o projekty, které fond již dříve podpořil ve fázi vývoje.

Státní fond kinematografie letos z rozpočtu ministerstva kultury dostal téměř miliardu korun, 800 milionů jde na filmové pobídky a 182 milionů na původní domácí tvorbu.

Zhruba stejnou částku fond dostává z příjmu z televizní reklamy, z licence některých filmů či z prodaných vstupenek do kina.

Z 60 milionů, které rada fondu nyní rozdělila, nejvyšší dotace 23 milionů korun připadla filmu Il Boemo Petra Václava. Snímek o životě skladatele Josefa Myslivečka s rozpočtem přes 128 milionů korun rada podpořila již ve fázi vývoje.

Podle radních má titul s propracovaným scénářem velkou šanci oslovit domácí i zahraniční publikum.

Dotaci získala také závěrečná část trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského s názvem Nápadník.

Rada v minulosti podpořila předchozí části tohoto vysokorozpočtového triptychu s názvy Rodinný přítel a Dezertér. Tentokrát ocenila producentskou přípravu Viktora Tauše a přidělila filmu 7,5 milionu korun.

Třídílná rodinná sága má zachycovat soukromý i veřejný život v Československu 30. až 50. let minulého století.

Po dvou neúspěšných žádostech tentokrát získala dotaci i pohádka Čertí brko, a sice 8,5 milionu. Podle radních by připravovaný snímek v režii Marka Najbrta mohl zvednout úroveň současné české tvorby pro děti.

Úspěšný byl mimo jiné i druhý autorský počin herce a režiséra Jiřího Mádla s názvem Na střeše.

Scénář nahlíží imigrantskou problematiku se specifickým humorem, který dává příběhu s aktuální tematikou naději, že vzbudí zájem mainstreamového publika, uvedli radní. Fond kinematografie projekt podpořil sedmi miliony korun.

Související