Star Wars neboli Hvězdné války se v sobotu večer rozrostly o další epizodu. Se snímkem nazvaným Rogue One: Star Wars Story, v němž účinkují noví povstalečtí hrdinové, tato vesmírná filmová sága opět přenesla svoji dalekou, předalekou galaxii do centra Hollywoodu.

Snímek, jejž natočil Gareth Edwards, je prvním samostatným titulem v sérii od chvíle, kdy se značky Star Wars ujala společnost Walt Disney Company. Místo aby film navazoval na loňský hit Epizodu VII: Síla se probouzí, vypráví samostatný příběh s novými hrdiny.

Ben Mendelsohn, který ztvárnil imperiálního velitele Orsona Krennica, popsal Rogue One jako "drsného bratříčka" dřívějších filmů.

"Diváci přesně pochopí, kam zapadá ve světě a časové souslednosti Star Wars," řekl herec na červeném koberci, kde se vyskytovala mimo jiné replika povstalecké stíhačky X-Wing v životní velikosti. "Mám pocit, že je to mnohem drsnější a odvážnější snímek," dodal.

Film, jejž česká kina začnou promítat tuto středu večer, vypráví o Jyn Ersoové, kterou ztvárnila herečka Felicity Jonesová. Ve snímku je dcerou odborníka na zbraně a roky se skrývala pod jiným jménem. Její cestu zkříží povstalecký pilot Cassian Andor, kterého hraje Diego Luna, a imperiální pilot Bodhi Rook (hraný Rizem Ahmedem), jenž se rozhodl dezertovat k povstalcům.

Trojice hrdinů se přidá k dalším rebelům a společně se zlému Darth Vaderovi pokusí zabránit v dosažení nadvlády nad galaxií.

Herečka Jonesová svoji hrdinku popsala jako "maličko rozpustilou". Na roli prý musela mít dobrou fyzičku. "Strávila jsem hodně času v tělocvičně, což vážně nebylo příjemné. Ale pro Star Wars jsem byla ochotná to udělat," uvedla.

Film vypráví o dobrodružství, které přímo předcházelo Star Wars: Epizodě IV – Nové naději. S tímto snímkem režisér George Lucas celou ságu roku 1977 odstartoval.

Diváci v hollywoodském divadle Pantages, kde v sobotu večer světová premiéra proběhla, tleskali odkazům na předchozí snímky.

Autoři do snímku obsadili různorodé herce. V Rogue One tak účinkují mexický herec Luna, britsko-pákistánský rodák Ahmed, dánský herec Mads Mikkelsen nebo Číňané Donnie Yen a Wen Jiang. "Všichni přátelé mi říkají, jak jsou na mě pyšní. Že prý jsem první čínský herec ve světě Star Wars," uvedl Donnie Yen.

"Je to historický okamžik. O to větší mám radost, že při něm stojím před kamerou," dodal.

Související