Nejnovější film ze série Star Wars v úterý rozdělil kritiky. Přesto lze čekat, že nové Hvězdné války v kinech za první víkend utrží přes 300 milionů dolarů. A to navzdory kampani na sociálních sítích, která volá po jejich bojkotu kvůli údajné politické angažovanosti.

Recenzenti si snímek nazvaný Rogue One: Star Wars Story buď zamilovali, nebo jej nenávidí. Časopis Rolling Stone si pochvaluje jeho emocionální vyznění a děj, který prý velkolepě skáče z místa na místo „v podobném duchu, kvůli němuž jsme se zamilovali původní trilogii Hvězdných válek“, jak časopis napsal.

Naopak časopis New Yorker tvrdí, že film je mdlý a odosobněný.

Rogue One: Star Wars Story do kin přichází rok poté, co se ve Star Wars: Epizodě VII - Síla se probouzí na plátnech znovu sešli hrdinové z původních Hvězdných válek z roku 1977. A měli úspěch - Síla se probouzí celosvětově utržila přes dvě miliardy dolarů.

Rogue One, již česká kina začnou promítat ve středu večer, podle analytiků dosáhne skromnějších výsledků. Přesto by za první víkend v kinech mohl utržit okolo 300, dle optimističtějších odhadů až 350 milionů dolarů.

Tyto odhady se nezměnily ani poté, co se na Twitteru pod hashtagem #DumpStarWars začaly objevovat hlasy volající po bojkotu filmu. Aktivisté tvrdí, že některé scény kritizují čerstvě zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa a že z impéria se ve filmu stala říše hlásající teorii o nadřazenosti bílé rasy.

Hvězdou snímku Rogue One je herečka Felicity Jonesová. Stojí v čele nové party hrdinů, kteří se spojí, aby zlému Darth Vaderovi zabránili v dosažení nadvlády nad galaxií. Příběh nového snímku dějově předchází Epizodě IV Hvězdných válek z roku 1977.

Ředitel Walt Disney Company Bob Iger časopisu Hollywood Reporter řekl, že film žádné politické scény neobsahuje. Kampaň #DumpStarWars označil za pošetilou a řekl, že nemá, jak na ni reagovat.

Jedním z autorů kampaně je Trumpův podporovatel Jack Posobiec. Ten při pondělním streamu na službě Periscope řekl: „Proč byste dávali své peníze lidem, kteří vás nenávidí? Proč chcete brát své děti na film, který je naučí nenávidět prezidenta?“

Recenze na film Rogue One, které byly zveřejněny v úterý, případné politické zabarvení filmu nezmiňují.

Podle amerického prodejce vstupenek Fandango už se na Rogue One dopředu prodalo nejvíc lístků ze všech letošních snímků. Vstupenky do kin šly do prodeje 28. listopadu a Fandango jich prý během prvních pár minut prodalo „stovky tisíc“. Přesné údaje firma nezveřejňuje.

Kritik amerického časopisu Variety Peter Debruge napsal, že pro fanoušky Hvězdných válek je Rogue One „přesně tím filmem, který vždy chtěli vidět“, když si představovali události předcházející původní trilogii.

Peter Bradshaw z britského Guardianu snímek označil za „veselé, dobrosrdečné a příjemné dobrodružství“.

Naopak A. O. Scott v americkém deníku New York Times napsal, že jde o veskrze průměrný film. Joe Morgenstern ve Wall Street Journal pak psal o snímku, který nejen že ve světě Star Wars nestojí na vlastních nohách, nýbrž se dokonce neudrží ani na mrňavých nožičkách.

Související