Grantová komise v Praze navrhuje, aby na jednoleté kulturní granty pro rok 2017 bylo rozděleno 133 milionů korun. Nejvyšší podporu by tak obdržely filmový festival Febiofest, Signal Festival a divadlo Semafor.

Celkem by peníze mělo dostat 420 žadatelů, jak vyplývá z materiálu pro jednání výboru pro kulturu. Rozdělení peněz musí ještě schválit rada a zastupitelstvo. Dohromady Praha pro příští rok na kulturní granty včetně víceletých počítá s částkou 350 milionů korun.

Oba festivaly podpořené nejvyššími částkami, tedy Febiofest a Signal Festival, jsou mezi sedmi vybranými akcemi, které Praha speciálně podporuje. Těmi zbývajícími pěti jsou Pražské jaro, Designblok, festival United Islands, Letní a Lední Letná a mimo kulturní oblast pražský běžecký maraton.

Město chtělo všechny akce podporovat přímo z rozpočtu, legislativa to ale neumožňuje.

Každoročně Praha přiděluje peníze na jednoleté a víceleté granty. Z rozpočtu pro příští rok půjde 133 milionů korun na jednoleté a zhruba 202 milionů korun schválených v minulých letech jako součást čtyřletých grantů.

Celková částka na jednoleté granty se rozdělí mezi divadlo (46,2 milionu Kč), hudbu (26,3 milionu Kč), film (13,6 milionu Kč), tanec a nonverbální umění (13 milionů Kč), výtvarné umění a fotografii (12,3 milionu Kč), na podporu literatury (3,5 milionu Kč) a na ostatní projekty (19,1 milionu Kč).

Nejvíce žádostí bylo podpořeno v hudbě (126) a v divadle (78).

Komise navrhuje podpořit například také divadelní prostor Jatka78 a Divadlo Na Fidlovačce, které by mohly dostat více než čtyři miliony korun. Přes tři miliony by mohlo získat strašnické Divadlo X10, hudební festival Struny podzimu a Prague Metronome Festival.

Podpora je navržená i pro tradiční akce, jako jsou Noc kostelů, Pražská muzejní noc, Den architektury, festival Kahmoro nebo Zažít město jinak.

Bez podpory z jednoletého grantu by podle návrhu měl zůstat například festival Mezi ploty, výstava Czech Press Photo, klub Rock Café nebo Společnost Franze Kafky.

Pražská komorní filharmonie nedostane příspěvek na turné po Americe, Divadlo Bez zábradlí na obnovu mobiliáře a technického zařízení divadla v prostorách paláce Adria, Galerie současného umění Dox na výstavu projektu Jamming a spolek Piána na ulici na poeziomat na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Návrh jednoletých grantů nad milion korun
   
Febiofest 8 milionů Kč
Divadlo Semafor 7,5 milionu Kč
Signal Festival 6,5 milionu Kč
Jatka 78 4,5 milionu Kč
Divadlo Na Fidlovačce 4,25 milionu Kč
Divadlo X10 ve Strašnicích 3,7 milionu Kč
Mezinárodní hudební festival Struny podzimu 3,4 milionu Kč
Prague Metronome Festival 3 miliony Kč
Divadlo Bez zábradlí 2 miliony Kč
Divadlo Na Jezerce 2 miliony Kč
Festival hudebního divadla Opera 2017 1,7 milionu Kč
Divadlo V Řeznické 1,4 milionu Kč
Památník Šoa v Bubnech 1,3 milionu Kč
Festival spisovatelů Praha 1,2 milionu Kč
Hvězdy světové opery 2017 1,1 milionu Kč
Mercedes-Benz Prague Fashion Week 1,09 milionu Kč
Taneční skupina VerTeDance 1,07 milionu Kč
Soubor nonverbálního progresivního tanečního divadla Lenka Vagnerová & Company 1,07 milionu Kč
Festival 4+4 dny v pohybu 1,07 milionu Kč
Divadlo Ungelt 1 milion Kč
Obnova základního technického vybavení v Divadle Ponec 1 milion Kč
Společnost Jindřicha Chalupeckého 1 milion Kč
Galerie Karlin Studios 1 milion Kč

Zdroj: ČTK

Související