Nejvíce nominací na Ceny české filmové kritiky 2016 získal snímek o české vražedkyni Já, Olga Hepnarová, natočený dvojicí Petr Kazda a Tomáš Weinreb, a drama Rodinný film režiséra Olma Omerzua. Oba tituly posbíraly šest nominací. Filmoví kritici dohromady nominovali 13 filmů.

"Dnes začalo druhé kolo hlasování, při kterém padesátka filmových kritiků vybírá celkové vítěze," uvedl za Sdružení české filmové kritiky Pavel Sladký.

Kritici ceny udělí v devíti kategoriích. Nově přibyla kategorie nazvaná Mimo kino, která chce upozornit na počiny mimo klasickou kinodistribuci, které vznikají pro televizi, internet či galerie.

Výsledky budou vyhlášeny na slavnostním večeru v pražském Divadle Archa v sobotu 28. ledna 2017 v přímém přenosu České televize. Večer budou moderovat herci Jana Plodková a Jakub Žáček.

Rodinný film a Já, Olga Hepnarová spolu budou soutěžit v ženské herecké kategorii, o cenu za scénář, audiovizuální počin, za režii i o titul nejlepší film roku.

Tvůrci černobílého dramatu, které přibližuje život vražedkyně Olgy Hepnarové před jejím hrůzným činem, mají navíc nominaci v kategorii objev roku.

Rodinný film, snímek o rodině a neočekávaných důsledcích odloučení, zase obdržel nominaci pro Karla Rodena za nejlepší mužský herecký výkon.

Po dvou nominacích mají čtyři tituly – animovaní Lichožrouti Galiny Miklínové (nejlepší film a audiovizuální počin), Nikdy nejsme sami Petra Václava (nejlepší režie, nejlepší mužský herecký výkon), seriál Semestr, který pro Stream.cz natočil režisér Adam Sedlák (Cena innogy pro objev roku a Mimo kino) a černá animovaná komedie Happy End Jana Sasky (Cena innogy pro objev roku a Mimo kino).

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků. Vyhlášení "konkurenčních" výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev se uskuteční 4. března 2017 opět ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Nominace budou zveřejněny 18. ledna. Také galavečer 24. ročníku odvysílá Česká televize, moderátorkou bude Adela Banášová.

Související