Zdánlivě vypráví o minulosti, byť spíše o té z mýtů a legend. Jenže ve skutečnosti nový film Velká čínská zeď, který dnes vstoupil do kin, ukazuje budoucnost. A ta je poměrně chmurná.

Akční fantasy o tom, že slavná stavba vznikající více než 1700 let nebránila Čínu jen proti nájezdníkům, ale také proti démonům, je dosud největší čínsko-hollywoodskou koprodukcí. Štědrý rozpočet kolem 150 milionů dolarů pochází především z čínské strany a jde o nejdražší film, který se kdy celý natáčel v Číně. Hollywood dodal scénář a některé herecké hvězdy, zejména Matta Damona.

Režíroval Čang I-mou, který se od menších uměleckých filmů z devadesátých let, oceněných třeba na festivalech v Berlíně či v Cannes, propracoval k velkým akčním spektáklům i k režii pekingského olympijského ceremoniálu.

Největší napětí Velké čínské zdi tedy nespočívá v tom, jestli záplavy zelených ještěrkovitých démonů strhnou nedobytnou zeď, ale zda toto snoubení Hollywoodu s Čínou strhne publikum na obou stranách zdi. V Číně film utržil za první víkend 66 milionů dolarů a jde o třetí nejlepší výsledek roku. V Americe půjde do distribuce až v únoru.

A právě podezření, že by tento šablonovitý, ale v jistém ohledu umně vybalancovaný produkt mohl zaujmout i západní publikum, dělá příznivcům hollywoodské zábavy vrásky na čele. Snímek Velká čínská zeď obsahuje z Číny a Hollywoodu to nejlepší i nejhorší zároveň. Představa, že by takto měl vypadat globální velkofilm následujících let, není veselá.

Když dva kumpáni ze Západu přivandrují do čínské říše zmocnit se nové zbraně, střelného prachu, narazí nejen na démony, ale vzápětí také na perfektně secvičené bojové šiky čínské armády. Snad z obdivu k ní, snad z lásky hrdiny v podání Matta Damona ke sličné i schopné čínské velitelce začnou oba bojovat po boku čínských lučištníků a šermířů proti démonům.

"Nakonec nejsme tak rozdílní," říká si Damonův bojovník s Číňankou v závěru koprodukčního spektáklu. A jako by to bylo jediné poselství filmu. Démoni byli pochopitelně poraženi. Ale za tímto vyznáním respektu nestojí vzájemné city hrdinů, spíš v pozadí cinkají dolary i jüany filmových studií.

Film

Velká čínská zeď
Režie: Čang I-mou
CinemArt, česká distribuční premiéra: 5. ledna

Snímek obsahuje akční scény, na které se docela hezky kouká. Ženy v elegantních modrých kostýmech seskakují na lanech ze zdi a probodávají valící se stvůry kopími, šípy létají vzduchem v geometrických obrazcích.

To režisér uměl už ve snímcích jako Hrdina či Klan létajících dýk výtečně: ukazovat akční choreografie jako příbuzné choreografií baletních. Z té schopnosti v novém filmu však zbyla spíš torza, dřívější poetičnosti se blíží záběr na bílé balony vznášející se proti modrému nebi. A nic moc víc.

Matt Damon je vtipný a charismatický tak akorát, aby se měl západní divák s kým identifikovat. Doposud stál úspěch hollywoodských filmů na tom, zda si je oblíbí rekordně narůstající čínský trh. Film Velká čínská zeď je opačný případ.

Čangův starší snímek Hrdina mohl být čten lehce naivně jako vyprávění o specifických východních hodnotách i pochybovačně jako propaganda. Ve Velké čínské zdi však nikomu o nic nejde, kdo s kým a proč bojuje, je jedno. Jedinou hodnotou a ideologií jsou peníze, které má vydělat.

Démoni, již se ve světě tohoto filmu v pravidelných intervalech zjevují, jsou v Číně symbolem chamtivosti. A chamtivost přivedla do Číny i všechny hrdiny ze Západu. Kromě ústřední dvojice láká střelný prach i třetího "zápaďáka", který s Číňany roky žije a nakonec na svou hamižnost doplatí. Je ironií, že chamtivost kritizuje zrovna produkt, na kterém se podílelo mnoho talentovaných lidí. A přitom jako by jeho jediným cílem bylo zaplavit kina útokem. Tak masivním, že by se za něj nemuseli stydět ani oni démoni, beroucí ztečí čínskou zeď i vše, co naleznou za ní.