Osmadvacet let americký režisér Martin Scorsese usiloval o to, aby natočil celovečerní film zvaný Mlčení. Ten měl ve čtvrtek konečně světovou premiéru. Debatovalo se nejen o víře, o níž snímek vypráví, ale také o Scorseseho neochvějné víře v to, že projekt dokončí.

"Je neuvěřitelné, když vás požádá, abyste se s ním vypravili na tento druh duchovního dobrodružství, o něž usiluje osmadvacet let," řekl herec Andrew Garfield. Když mu režisér nabídl jednu z hlavních rolí, Garfield to prý přijal s pokorou.

Ve snímku Mlčení hraje Garfield portugalského jezuitského kněze ze 17. století Sebastiana Rodriguese, který s dalšími misionáři putuje do Japonska. Hledají svého učitele, Cristovaa Ferreiru v podání Liama Neesona, jenž se po mučení zřekl víry.

Kněží do Japonska přijíždějí v době, kdy je v zemi katolická víra zakázaná. Misionáři čelí násilí i perzekuci a postupně začínají sami pochybovat o Bohu.

Scorsese toto epické historické drama natočil podle stejnojmenného románu z roku 1966, jehož autorem je dnes již nežijící japonský spisovatel Šúsaku Endó. Film se natáčel na Tchaj-wanu.

Režisér řekl, že kniha ho zaujala tím, jaké klade otázky týkající se náboženství, pochyb, lidské slabosti či vztahu člověka k Bohu ve chvíli, kdy člověk trpí.

Oscarovému filmaři Scorsesemu však trvalo patnáct let, než měl v ruce scénář, s nímž byl spokojený. Později na projekt obtížně hledal peníze.

Snímek je nezvykle dlouhý, trvá dvě a tři čtvrtě hodiny, a nebyl zařazen do nominací na Zlaté glóby ani do cen Screen Actors Guild Award, které uděluje americká odborová herecká organizace.

Související