Hned dva filmy, které prošly českým dokumentárním workshopem nazvaným dokincubator.net, koncem tohoto týdne představí prestižní americký festival Sundance. Uvede je v mezinárodní sekci, která každoročně zahrnuje pouze tucet filmů.

Jedná se o film bulharského režiséra Tonislava Hristova The Good Postman a debut Američana Adama Sobela The Workers Cup.

"Oba režiséři přijeli loni na jaře do Čech na workshop, který kreativním týmům pomáhá vyvíjet filmy v postprodukci. Pod vedením 25 světově uznávaných profesionálů intenzivně pracují šest měsíců na dokončení filmů ve střižně a na vývoji distribuční a marketingové strategie," popsal za pořadatele workshopu Tomáš Potočný.

"Neměli jsme tenkrát žádný film, žádné peníze, a navíc se každý z nás stěhoval na jiný kontinent. Bez workshopu bychom film asi nikdy nedokončili," řekl Ramzy Haddad, producent filmu The Workers Cup.

Haddad díky dlouhodobému pobytu v Kataru se svým týmem získal exkluzivní přístup k hlavnímu tématu filmu The Workers Cup – k zahraničním dělníkům, kteří staví tamní stadion pro fotbalové mistrovství světa a i přes zoufalé pracovní podmínky sní o vítězství na dělnickém turnaji.

Druhý snímek The Good Postman už měl premiéru na nejvýznamnějším evropském festivalu dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu, Sundance je tak jeho dalším úspěchem.

Americkým divákům film představí Ivana, pošťáka z vylidněné bulharské pohraniční vesnice. Přišel s neobvyklou vizí: pokud se stane starostou, zachrání svou vymírající ves usídlením uprchlíků.

Podle pořadatele Tomáše Potočného není festival v Sundance jediným letošním úspěchem workshopu dok.incubator. Příští týden budou vyhlášeny nominace na Oscara, kde má workshop další filmy - Ukrainian Sherifs od Romana Bondarčuka a Hooligan Sparow čínské režisérky Nanfu Wang.

"Ačkoliv workshop přijímá jen osm dokumentů ročně, většina z nich končí na předních světových soutěžích,“ řekl Potočný a dodal, že uzávěrka přihlášek do dalšího ročníku je 1. února.

Dok.incubator je v Evropě jedinečným kurzem pro producenty, režiséry a střihače dokumentárních filmů s mezinárodními ambicemi. Pomáhá se střihem a při plánování distribuce tak, aby se přihlášené filmy dokázaly dostat na klíčové festivaly a mezinárodní trh.

Workshop poskytuje dlouhodobou, intenzivní, individuálně zaměřenou podporu celým kreativním týmům filmů. Za posledních pět let workshopem prošlo 44 filmů. Pět z nich soutěžilo na Sundance, odkud si gruzínský dokument zvaný The Machine Which Makes Everything Dissappear v roce 2013 odvezl cenu za nejlepší režii. Dalších 17 titulů bylo uvedeno na největším evropském festivalu dokumentárních filmů IDFA.