Bývalý americký viceprezident Al Gore ve čtvrtek bouřlivě hovořil o potřebě připomínat politikům změnu klimatu. Učinil tak při zahájení festivalu Sundance, kde měl premiéru Goreův nový dokumentární film, a krátce před páteční inaugurací Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta.

Za svůj nový snímek nazvaný An Inconvenient Sequel: Truth to Power, jehož projekcí festival začal, Gore sklidil potlesk vestoje. Filmař diváky povzbudil, aby důvěřovali solární energii, která má podle něj šanci zbrzdit globální oteplování.

„Ještě nevíme, jestli se Donald Trump k problému postaví tak, že ho bude řešit, nebo ne. Ale globální oteplování nikdo nezastaví,“ řekl Gore.

Nový film zachycuje osmašedesátiletého Gorea deset let po událostech z prvního dílu An Inconvenient Truth (Nepříjemná pravda). Gore ve snímku hovoří se státníky o jejich postoji k životnímu prostředí a upozorňuje na katastrofy spojené se změnami klimatu.

Film rovněž obsahuje scény, v nichž Gore usiluje o to, aby svůj podpis pod dohodu z pařížské klimatické konference z roku 2015 připojila Indie a začala víc používat solární energii.

Nastupující americký prezident Trump zpochybnil vliv člověka na změnu klimatu a ve volební kampani tvrdil, že Spojené státy z pařížské dohody o klimatu vyváže.

Ohledně smlouvy, v níž téměř dvě stovky zemí slíbily snížit emise skleníkových plynů, však Trump v listopadu řekl, že má „otevřenou mysl“.

Al Gore ve filmu Trumpa ani jednou nejmenuje. V jedné scéně se nicméně nastupující prezident objevuje, a to v záběru z kampaně, kdy říká, že změna klimatu nebude patřit k prioritám jeho úřadu.

Ve scéně natočené už po volbách je Gore vidět, jak vstupuje do budovy Trump Tower, aby se s nastupujícím prezidentem setkal.

Když na festivalu Sundance obdržel dotaz, zda by mohl toto setkání popsat, Gore se o detaily odmítl podělit. Sdělil jen, že nešlo o jeho poslední rozhovor s Trumpem.

„Už jsme viděli spoustu lidí, kteří začali jako popírači klimatických změn a postupem času změnili názor. Uvidíme, jestli k nim bude patřit, nebo ne,“ prohlásil Gore.

Film An Inconvenient Sequel je součástí letošního programového bloku festivalu Sundance zaměřeného na dokumentární filmy o změně klimatu.

Už ve čtvrtek ráno filmař a zakladatel festivalu Robert Redford řekl, že přehlídka nebude zaujímat stanovisko k americké politice. Prý ho ale těší, že ve světě vzniká stále víc dokumentárních filmů.

„Svět médií se v podstatě smrskl na svět hlášek. Všechno je tak útržkovité a krátké, že nemáte čas to vstřebat ani nad tím přemýšlet,“ řekl Redford na tiskové konferenci.

„Přijde mi, že dokumenty dnes hrají důležitější roli než kdykoliv předtím, protože se z nich stává jakási novinařina na větší ploše,“ dodal.

Související