Pozvání na pražský filmový Febiofest, jehož 24. ročník se uskuteční od 23. do 31. března, přijal jeden z nejlepších kameramanů současnosti Peter Suschitzky.

Ten natočil 11 snímků s režisérem Davidem Cronenbergem včetně filmu Crash z 90. let či Východních příslibů.

Britský filmař s Cronenbergem pracuje 30 let. Stál za kamerou jeho slavných děl Nahý oběd, Dějiny násilí či naposledy Mapy ke hvězdám. Do dějin kinematografie se zapsal i divácky úspěšnými filmy, jako jsou muzikál Rocky Horror Picture Show, pátá epizoda Hvězdných válek s podtitulem Impérium vrací úder či komedie Mars útočí!.

„U příležitosti návštěvy Suschitzkého, jehož filmografie obsahuje přes 40 celovečerních titulů, Febiofest uvede profilovou přehlídku jeho nejzajímavějších děl," doplnila mluvčí přehlídky Martina Chvojka Reková.

Návštěvníci budou mít možnost v programu vidět také digitálně zrestaurovanou verzi jednoho z kultovních děl světové kinematografie. Organizátoři vyhlásili anketu, v níž se každý může stát dramaturgem a rozhodnout, který titul chce vidět na plátně.

Ve výběru je sedm titulů – Fargo, Modrý samet, Povolání: Reportér, Purpurový déšť, Šílený Max, Šťastný to muž a Takoví jsme byli.

Ve spolupráci s Berlinale připraví Febiofest potřetí filmový zážitek spojený s večeřemi nesoucí název berlínské sekce Culinary Cinema.

Projekce opět proběhnou v kině CineStar Praha – Anděl, následné večeře v přilehlém hotelu. Zájemci po projekci ochutnají menu inspirované konkrétním snímkem.

"Během prvních dvou večerů je připraví šéfkuchař restaurace Le Grill Ondřej Koráb, třetí večer se bude podávat menu italského šéfkuchaře Mattea De Carli z restaurace Casa De Carli. V pátek 24. března se bude promítat thriller o gurmánské i erotické posedlosti Frank a Lola, v sobotu 25. března snímek o slavné dánské restauraci Noma: Moje dokonalá bouře a o den později dynamická italská komedie Naprostí cizinci," popsala mluvčí. Vstupenky v ceně 1790 korun jsou už v předprodeji.

Také letos festivalovou cenu Grand Prix udělí třiatřicetičlenná porota složená z fanoušků. Porotcem může být kdokoli, zájemci se musí přihlásit do 28. února přes dotazník na stánkách festivalu.

Související