Letošní ročník festivalu Febiofest 23. března zahájí česká premiéra filmu Přes kosti mrtvých od polské režisérky Agnieszky Hollandové. Uskuteční se v pražském Obecním domě.

"Temný detektivní příběh z polského venkova Přes kosti mrtvých zařazený do soutěže Berlinale uvede režisérka se scenáristou Štěpánem Hulíkem," řekl v úterý prezident festivalu Fero Fenič.

Americký režisér Abel Ferrara tentýž večer převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Rodák z Bronxu Abel Ferrara, který poslední roky tráví v Itálii, na sebe upozornil provokativními snímky, žánrovými filmy z prostředí New Yorku či spoluprací s velkými studii a hvězdami. Těmi byli třeba Harvey Keitel, Christopher Walken, Steve Buscemi či Gérard Depardieu, jehož Ferrara obsadil do snímku Vítejte v New Yorku.

"Febiofest uvede přehlídku jeho vybraných filmů včetně dokumentu Hledání Otce Pia, zásadního filmového díla Poručík v hlavní roli s Harveym Keitelem a pocty italskému klasikovi s temnou minulostí Pasolini, kterého ztvárnil Willem Dafoe," dodal Fero Fenič.

Tři roky starý životopisný snímek o filmaři Pieru Paolu Pasolinim je Ferrarovým zatím posledním dílem.

Febiofest dále uvede sedm titulů Petera Suschitzkého, jednoho z nejslavnějších kameramanů současnosti, který se stane dalším držitelem ceny Kristián za přínos světové kinematografii. Suschitzkého návštěvu už organizátoři avizovali dříve.

Mezi kameramanovými filmy uvedenými v Praze budou "hororová Pohádka pohádek z roku 2015 se Salmou Hayekovou a Vincentem Casselem, filmy Nahý oběd a Východní přísliby režiséra Davida Cronenberga, s nímž Suschitzky točí od konce 80. let," upřesnili Anna Kopecká a Michal Hogenauer, kteří jsou novými programovými šéfy Febiofestu.

Předsedou poroty Febiofestu se stane Juraj Herz, jehož proslavily snímky Spalovač mrtvol a Petrolejové lampy.

Mainstreamové filmy a distribuční premiéry uvede nová festivalová sekce Central Park. Bude do ní zařazen třeba britský film Sing Street o generační vzpouře z poloviny 80. let v Irsku, který natočil režisér John Carney.

Ten je známý oscarovým snímkem Once či filmem Polina o dospívání, baletu a tanci, jejž režíroval francouzský choreograf Angelin Preljocaj – další letošní host Febiofestu.

Ve stejné sekci se představí slovensko-česko-maďarské drama Pátá loď režisérky Ivety Grófové, které bude uvedeno na Berlinale v soutěži Generation Kplus.

Přibude sekce půlnočních filmů Noční cirkus, která smísí bizarní komedie s krvavými a akčními tituly.

Sekce Panorama se zaměří na trendy festivalových filmů, nová sekce Masters uvede aktuální díla světových tvůrců. Hlavní soutěž Nová Evropa představí deset nadějných evropských debutů.

"V programu bude do 31. března uvedeno na 150 filmů. Hlavním dějištěm přehlídky bude opět multikino CineStar Praha-Anděl. Ozvěny se uskuteční ve 13 městech, skončí 28. dubna ve Zlíně," dodal ředitel Febiofestu Kamil Spáčil.

Související