Ve věku jedenašedesáti let zemřel americký herec Bill Paxton, známý rolí astronauta z filmu Apollo 13 či ze snímků režiséra Jamese Camerona. Podle agentury AP o tom v neděli informoval zástupce Paxtonovy rodiny.

Příčinou smrti byly pooperační komplikace. Úmrtí s lítostí komentovala řada předních hollywoodských herců.

Rodák z Texasu, který jako osmiletý v davu přihlížel atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho v Dallasu, se na filmovém plátně začal objevovat pravidelně v 80. letech většinou v akčních filmech či komediích.

Jedna z jeho prvních rolí v kasovně úspěšném dílu byla v Cameronově Terminátorovi, kde si zahrál pouličního rebela.

Paxton účinkoval také v dalších filmech tohoto režiséra – Vetřelci, Titanicu či Pravdivých lžích.

K jeho nejslavnějším rolím patřila postava astronauta Freda Haisea v dramatu Apollo 13 o neúspěšné výpravě na Měsíc, kde si zahrál v hvězdné společnosti Toma Hankse, Kevina Bacona, Garryho Sinise či Eda Harrise.

"Bill Paxton byl prostě úžasný člověk. Úžasný člověk," napsal na Twitteru v reakci na jeho úmrtí Hanks.

Podle kritiků jeho postavy dodávaly lidský rozměr kasovním trhákům zaměřeným na akční podívanou a nákladným sci-fi projektům.

"Bill Paxton byl člověk s velkým srdcem, přemýšlivý a čestný. Na jeho tváři byl vždy úsměv a úžasnými historkami ze svých skvělých let v Hollywoodu mohl bavit jakoukoliv společnost," uvedla herečka Chloë Sevignyová, která s ním hrála v seriálu Velká láska.

Herecky aktivní byl Paxton až do posledních let, když například ztvárnil jednu z hlavních postav loni natočeného kanadského snímku Mean Dreams.

Fanoušci akčních sci-fi k Paxtonově osobě s nadsázkou podotýkají, že během své bohaté kariéry se stal jediným hercem, který byl na plátně zabit hned třemi z nejslavnějších filmových monster a vraždících strojů: Terminátorem, Vetřelcem i Predátorem.

"Bill Paxton mohl hrát jakoukoliv roli, ale nejlepší byl jako Bill – úžasná lidská bytost s velkým srdcem. Myslím na jeho rodinu," uvedl na Twitteru představitel prvního z nich Arnold Schwarzenegger.

Související