Do slovenských kin vstoupil film Únos, inspirovaný zavlečením syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do zahraničí.

Producent Milan Stráňava při premiéře řekl, že snímek z větší části odpovídá skutečnosti. Únos exprezidentova syna do Rakouska, z něhož byla v době vládnutí autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS, patří ke stinným stránkám novodobé historie Slovenska.

Vyšetření případu z roku 1995 brání amnestie, kterou Mečiar vydal v roce 1998. Tehdy země neměla hlavu státu a část prezidentských pravomocí přešla na premiéra.

Slovenská sněmovna v minulosti odmítla několik pokusů o zrušení amnestií, o dalším podobném návrhu by měla hlasovat na nadcházející schůzi.

"Film ze 70 procent zohledňuje realitu. Měli jsme problém autenticky pojmenovávat osoby. Jeden z důvodu je, že téměř všechno jsou žijící lidé. Museli bychom zasahovat do osudu osob, které zřejmě byly viníky a které byly oběti (únosu)," uvedl producent Stráňava.

Dodal, že první impulz k filmu se objevil před sedmi lety. Od té doby scénář doznal mnoha změn.

Náklady na snímek, jejž natočila režisérka Mariana Čengel Solčanská, dosáhly 1,3 milionu eur, v přepočtu 35,1 milionu korun.

Tvůrci snímku nenazvali postavy po bývalém premiérovi ani po někdejším šéfovi tajné služby. Například herec Maroš Kramár byl obsazen do role "předsedy", herec Ján Greššo hraje "prezidenta".

Tvůrci do filmu angažovali také českého herce Tomáše Hanáka coby otce jedné z hlavních postav. "Postava otce nebyla až tak těžká. On je rezignovaný. Všechny naděje se propadnou do pesimismu," řekl Hanák.

Ve snímku vystupují též postavy Oskara a Roba, které připomínají bývalého policistu Róberta Remiáše a bývalého pracovníka slovenské tajné služby Oskara Fegyverese. Ten se v minulosti skrýval v zahraničí a vypověděl, že právě tajná služba zorganizovala únos Kováče mladšího do Rakouska.

Remiáš, jenž byl spojkou Fegyverese, zemřel v roce 1996 za dosud nevyšetřených okolností při explozi automobilu.

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla slovenská tajná služba podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta, který kritizoval Mečiarovu vládu.

Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Exprezident Kováč zemřel loni ve věku šestaosmdesáti let.

Související