Předtáčkami na Mladoboleslavsku příští pondělí 13. března a poté na Ukrajině od 23. března začne režisér, scenárista a producent Václav Marhoul natáčet adaptaci knihy Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče.

Práva získal v roce 2010. Od té doby Marhoul pracoval na scénáři, hledal koproducenty, spolupracovníky i herce, s nimiž by projekt s rozpočtem 166 milionů korun realizoval. Točit bude v Čechách, na Slovensku a v červnu 2018 v Polsku, oznámil filmař ve středu.

Se světovou premiérou počítá za dva roky, v českých kinech se má koprodukční dílo s Ukrajinou, Slovenskem a Polskem objevit v září 2019. V hlavní roli se představí devítiletý Petr Kotlár z Českého Krumlova.

"Podepsali jsme smlouvu i se Stellanem Skarsgårdem a Udo Kierem. Písemně potvrdil svůj zájem Harvey Keitel. Na plátně se objeví také herci z Polska a Ukrajiny, z těch domácích například Petr Vaněk, Radim Fiala, Jitka Čvančarová či Filip Kaňkovský," uvedl Marhoul.

V jednání je podle něj účast dalších hvězd světové kinematografie a herců z Německa, Slovenska a Ruska.

Nabarvené ptáče je osobitou výpovědí malého židovského chlapce o podstatě a smyslu lidského života, o lidském charakteru. Několik let druhé světové války je vystavován neuvěřitelně těžké zkoušce, když ho rodiče ve snaze uchránit před masovým vyhlazováním Židů pošlou k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Ta však umírá, a tak je kluk nucen protloukat se sám nepřátelským světem.

Román způsobil kontroverze, ale od svého vydání v polovině 60. let také obdržel řadu prestižních cen.

Marhoulův scénář vznikal po dobu tří let ve spolupráci s osmi dramaturgy, postupně měl 17 verzí. Jeho kvality potvrdilo v roce 2013 udělení Zvláštního uznání poroty v rámci vyhlášení vítězů Ceny Krzysztofa Kieslowského v Cannes. Finance na projekt Marhoul sháněl přes čtyři roky.

Režisér odmítá označení válečný film. "Stejně tak, že se jedná o film o holokaustu. Když jsem začal psát scénář, netušil jsem, že toto nadčasové poselství získá vlivem migrační krize či šíření xenofobních předsudků na aktuálnosti," uvedl.

Točit bude Marhoul černobíle a na klasický film. Kameramanem bude Vladimír Smutný, architektem Jan Vlasák, střihačem Luděk Hudec, hudbu složí Petr Ostrouchov.

Jerzy Kosiński, který se narodil roku 1933 v Lodž a zemřel roku 1991 v New Yorku, čerpal inspiraci pro svůj první román z vlastních zkušeností – kvůli židovskému původu se během války skrýval na polském venkově.

Název knihy si Kosiński vypůjčil z vesnického zvyku, kdy lidé obarvili ptákům peří křiklavými barvami a pustili je. Hejno je nepřijalo a vždy uklovalo. Stejně se cítí hlavní hrdina románu.

Související