Hostem letošního ročníku festivalu Febiofest bude srbský režisér Emir Kusturica. Představí zde svůj nový film Na mléčné dráze s herečkou Monikou Bellucciovou. Ke snímku sám napsal scénář a také v něm ztvárnil hlavní mužskou roli.

Ve středu to oznámila programová ředitelka festivalu Anna Kopecká. Febiofest se letos uskuteční ve dnech 23. až 31. března.

Kusturica patří k nejslavnějším absolventům pražské FAMU. Za film Vzpomínáš na Dolly Bell? získal Zlatého lva na festivalu v Benátkách, za snímek Otec na služební cestě Zlatou palmu obdržel cenu v Cannes, ocenění FIPRESCI i nominaci na Oscara.

Jeho snímek Dům k pověšení vyhrál v Cannes cenu za režii a Kusturicův první anglicky mluvený snímek Arizona Dream obdržel Stříbrného medvěda na Berlinale.

Druhou Zlatou palmu z Cannes si filmař odvezl za Underground, ve kterém se vyrovnává s poválečnými dějinami Jugoslávie. Úspěšná byla i Černá kočka, bílý kocour, která mu na Berlinale vynesla Stříbrného medvěda za režii.

Dalším potvrzeným hostem letošního Febiofestu je německý kameraman českého původu Peter Zeitlinger. Všestranný filmař se věnuje i režii, střihu a psaní scénářů. Od 90. let natáčí s Wernerem Herzogem, podílel se také na jeho nejnovějším thrilleru Sůl a oheň. Ten spolu s novým Kusturicovým filmem uvede nová sekce Masters.

"Vybrali jsme do ní tucet titulů včetně snímků Andrzeje Wajdy, Kijošiho Kurosawy či Andreje Končalovského," uvedla programová ředitelka Kopecká.

Tyto filmy doplní projekce restaurované digitální verze Lynchova Modrého sametu, který si fanoušci vybrali v anketě.

Podle ředitele přehlídky Kamila Spáčila rozpočet Febiofestu tři roky činí 42 milionů korun. Ministerstvo kultury letos festival podpořilo částkou 8,5 milionu korun, osm milionů Febiofest získal od hlavního města.

Sekce Nová Evropa je spojená s cenou 5000 eur, v přepočtu 135 tisíc korun, pro vítězný snímek. Jde o soutěž filmařů na začátku kariéry, kde budou vedle filmů s českou účastí Špína Terezy Nvotové a Doma je tady debutující rakouské filmařky Terezy Kotykové uvedeny například snímek Bez Boha bulharské režisérky Ralitzy Petrové a debut o dospívání v melancholických scenériích Islandu Kamenné srdce od Gudmundura Arnara Gudmundssona.

O cenu Amnesty International bude usilovat osm snímků s lidskoprávní tematikou. Organizace letos upozorňuje na případ vězněného íránského filmaře Keywana Karimiho.

Na středeční tiskové konferenci Febiofestu byly předány zlaté medaile s portrétem Vladimíra Menšíka, které převzaly jeho dcera Martina a manželka Olga. Febiofest ho tak s Českou mincovnou poctil po Karlu Fialovi a Rudolfu Hrušínském. Dalšími nominovanými jsou Jiří Kodet a Miroslav Horníček.

Febiofest letos dále udělí cenu Kristián za přínos světové kinematografii herci Janu Třískovi, americkému režisérovi Abelu Ferrarovi a britskému kameramanovi Peteru Suschitzkému.

V Praze a pak ve 13 městech v rámci ozvěn festival uvede 155 filmů z 55 zemí. Předprodej vstupenek na 24. ročník přehlídky bude zahájen tento čtvrtek.

Související