Ruský televizní kanál NTV v záznamu předávání prestižních filmových cen Nika, ruské obdoby amerického Oscara, zkrátil vyjádření některých ruských filmařů. Ti ve svých proslovech podpořili politické vězně a demonstranty zadržené během víkendových protirežimních protestů v Rusku.

Televize vystřihla část vystoupení šesti filmařů, mezi nimi například režiséra Alexeje Krasovského, který si loni odnesl cenu i z karlovarského filmového festivalu.

Krasovskij při úterním ceremoniálu vyzval přítomné v sále, aby podpořili zatčené demonstranty. Podle Krasovského režisér televizního přenosu předem varoval, že politická stanoviska z projevů odstraní.

Televizní stanice NTV rovněž cenzurovala řeč scenáristy Jurije Arabova, podle nějž není možné předstírat, že v Rusku nedochází k útlaku obyvatel. Do vysílání se nedostalo ani srovnání situace v Rusku se Severní Koreou dokumentaristy Vitalije Manského.

Proslov pořadatelé zkrátili také významné ruské herečce Jeleně Koreněvové nebo novináři a členovi ruské televizní akademie Eduardu Sagalajevovi.

Víkendových demonstrací v Moskvě se podle nestátních médií zúčastnilo několik desítek tisíc lidí a zadrženo bylo přes 1000 osob. Část z nich policie prakticky ihned propustila, některými případy se však zabýval moskevský soud.

Filmaři během předávání cen kritizovali "opovržlivé chování státu k mladé generaci" nebo zatčení ukrajinského režiséra Oleha Sencova, hlasitého kritika ruské anexe Krymu.

Související