Český oscarový režisér Jiří Menzel a představitel oceňovaného Toniho Erdmanna, rakouský herec Peter Simonischek, se sejdou v novém filmu slovenského režiséra Martina Šulíka.

Jmenuje se Tlumočník a bude vyprávět o dvou mužích, které dohromady svede náhodná zmínka o událostech za druhé světové války, jež tragicky poznamenaly osud jejich rodin.

S premiérou v Česku se počítá v prvním čtvrtletí roku 2018, uvedla za tvůrce Uljana Donátová.

Asketický tlumočník Ali, kterého ztvární Menzel, a bonviván a alkoholik Georg, jehož hraje Simonischek, jsou dva lidé s odlišnou životní zkušeností. Vydávají se na putování po Slovensku, aby se pokusili najít svědky dávno zapomenuté minulosti.

Cesta svéhlavých pánů je plná hašteření, komických i dramatických situací. V nich mají možnost poznat jeden druhého, získat k sobě respekt i odhalit souvislosti událostí, které je oba zásadním způsobem poznamenaly, uvádějí tvůrci filmu.

Jiří Menzel, přestože je znám především jako úspěšný režisér, je po dlouhé roky i filmovým hercem, který se objevuje nejen v českých snímcích.

Peter Simonischek patří k předním rakouským hercům. Věhlas mu přinesla především hlavní role ve filmu Toni Erdmann. Film byl nominován na Oscara pro nejlepší zahraniční titul roku 2016 a získal Evropskou filmovou cenu pro nejlepší film.

Za roli Toniho Erdmanna byl Simonischek vyhlášen nejlepším evropským hercem roku.

Režisér Martin Šulík je držitelem Českého lva za režii filmu Zahrada z roku 1995. K celovečernímu hranému snímku se vrací po šesti letech. Natáčet se bude ve dvou etapách po celém Slovensku – od Bratislavy přes Banskou Bystrici a Žilinu až po Ružomberok.

Scénář vznikl ve spolupráci s Šulíkovým dlouholetým dvorním autorem Markem Leščákem. Kameramanem Tlumočníka bude několikanásobný držitel Českého lva Martin Štrba.

Související