Do soutěžní sekce Un certain regard filmového festivalu v Cannes, který se uskuteční od 17. do 28. května, byl vybrán snímek nazvaný Out slovenského režiséra Györgye Kristófa.

Vznikl ve slovensko-maďarsko-české koprodukci. Za českou stranu se na něm podílel producent Jiří Konečný, koprodukovala jej FAMU.

Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 3,5 milionu korun. Ve čtvrtek to oznámila Hedvika Petrželková z Českého filmového centra.

Postprodukce snímku se uskutečnila ve studiích UPP, střihačem byl Adam Brothánek a mistrem zvuku Jan Richtr.

"Jsem rád, že už na první pokus se nám podařilo udělat film, který může soutěžit na nejvyšší světové úrovni. Od vývoje scénáře až po veškeré postprodukční práce je český podíl na filmu zásadní a velmi si ho vážím," uvedl scenárista a režisér Kristóf.

Debutová road movie tohoto košického rodáka, studenta pražské FAMU, vypráví o padesátníkovi Ágostonovi, který se vydá na cestu východní Evropou. Činí tak v zoufalé snaze najít práci a splnit si sen – chytit velkou rybu.

Cesta ho posouvá stále hlouběji k bizarním událostem a setkáním.

Jednu z rolí ve filmu ztvárnila slovenská herečka Judit Bárdosová.

"Out je typickou ukázkou toho, jak filmy dnes vznikají, tedy za přirozené účasti více zemí, a jak se i Česká republika otevřela mezinárodní spolupráci, která je v jiných zemích běžná," tvrdí ředitelka Českého filmového centra Markéta Šantrochová.

Za čtyři roky fungování Státního fondu kinematografie se v Česku podle Šantrochové razantně rozvinuly minoritní koprodukce.

Od roku 2013 do poslední výzvy roku 2016 o podporu minoritní koprodukce žádalo celkem 102 projektů, podpořeno jich bylo 58.

Celková výše přidělených dotací byla téměř 104,7 milionu korun.

Mezi podpořenými projekty jsou mezinárodně úspěšné tituly jako Přes kosti mrtvých, který získal Cenu Alfreda Bauera na letošním festivalu Berlinale, rovněž na Berlinale oceněná Pátá loď či snímek Aferim!, jenž v Berlíně vloni obdržel cenu za režii.

Minulý rok na festivalu v Cannes soutěžily snímky Superbia, Personal Shopper či Tanečnice, které všechny podpořily české filmové pobídky. 

Související