Film Rychle a zběsile 8 pokořil rekord, když o víkendu zaznamenal celosvětově nejvyšší tržby všech dob. Podle údajů nad pondělním ránem středoevropského času utržil 100,2 milionu dolarů v amerických i kanadských biografech a dalších 432,3 milionu v zahraničí.

S celkovou sumou 532,5 milionu za první víkend tak překonal i rok a čtvrt staré Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí, které za stejnou dobu utržily 529 milionů. Doteď šlo o historickou částku.

Rychle a zběsile 8 za úspěch vděčí především výsledkům v Číně, kde za dva dny utržilo 190 milionů dolarů. Z prodeje jedné vstupenky v Číně se nicméně filmovým studiím vrací zhruba jen čtvrtina částky, kdežto jinde ve světě jde o polovinu.

Z hollywoodských filmů Číňané tak enormní zájem naposledy projevili o tituly Zootropolis: Město zvířat a Warcraft.

V USA přitom zájem o nejnovější díl z akční série Rychle a zběsile klesl. Výsledek 100,2 milionu dolarů z amerických a kanadských biografů je výrazně nižší než u předchozího sedmého dílu, který v tamních kinech za první víkend debutoval s výsledkem 147,2 milionu.

V Číně měl sedmý díl zpožděný start, nakonec tam utržil 390 milionů dolarů. „Je to samozřejmě odhad, ale podle recenzí a ohlasů v kinech si myslím, že toto číslo můžeme s osmým dílem překonat,“ uvedl Duncan Clark, prezident mezinárodní distribuce Universal Pictures, která za snímkem stojí.

Sedmému dílu komerčně vzato pomohlo úmrtí hvězdy série, herce Paula Walkera, jež u diváků vzbuzovalo sympatie. Teď sága pokračuje bez něj. V osmém díle se poprvé mihly postavy ztvárněné herečkami Charlize Theronovou a Helen Mirrenovou.

O drama ale v zákulisí podle všeho nebyla nouze – film údajně poznamenaly spory na place mezi herci Vinem Dieselem a Dwaynem Johnsonem, které šly proti oslavě bratrství a rodiny, jež tato série jinak hlásá. Oba herci se od sebe drželi dál také na newyorské premiéře.

Rychle a zběsile 8 v Americe mělo rozporuplné recenze. David Ehrlich ze serveru IndieWire napsal, že jde o nejslabší díl z celé série, spokojený nebyl ani Justin Chang z deníku Los Angeles Times. Naopak třeba Owen Glieberman v časopisu Variety pochválil akční scény.

Diváci s ním zřejmě souhlasili – ve výstupních průzkumech společnosti CinemaScore odměnili nové Rychle a zběsile známkou A, tedy nejvyšším možným hodnocením.

Publikum tvořili z 58 procent muži, polovina diváků byla mladších 25 let.

„Osmý díl Rychle a zběsile zůstává zběsilejší ve skákání mezi lokacemi a ve vršení dějových zákrut než v akčních scénách. O ty přitom vždy šlo na prvním místě,“ napsaly o novém dílu Hospodářské noviny.

Snímku se o víkendu dále dařilo v Rusku, kde utržil 14,1 milionu dolarů, Mexiku se 17,8 miliony, Velké Británii a Irsku se 17 miliony, Německu s 13,6 miliony či Brazílii s 12,8 miliony dolarů.

Film teprve začnou promítat kina na Filipínách, v Srbsku, Polsku, Rumunsku a koncem měsíce v Japonsku.

„Je to v každém slova smyslu globální série. Tyto filmy jsou srozumitelné v každé kultuře. Rychlá auta, neuvěřitelné triky – to jsou věci, které si zamiluje každé publikum,“ uvedl Paul Dergarabedian z analytické společnosti ComScore.

Kromě Johnsona, Diesela, Mirrenové a Theronové v novém Rychle a zběsile účinkují herci Kurt Russell, Ludacris, Tyrese Gibson nebo Jason Statham. Film natočil F. Gary Gray, z poslední doby autor snímku Straight Outta Compton.

Společnost Universal neposkytla podrobnosti o rozpočtu, odhaduje se ale, že Rychle a zběsile 8 natočila zhruba za 250 milionů dolarů. Pokud by to tak bylo, jde o nejdražší titul z celé série. Pokud neklesne zájem a snímek celosvětově utrží přes miliardu dolarů, je prakticky jisté, že sága bude pokračovat.

Momentálně studio ve svých plánech výhledově počítá s Rychle a zběsile 9 na rok 2019, desátý díl by do biografů mohl přijít v roce 2021.

Podle serveru BoxOfficeMojo.com nyní všechny filmy z této ságy za šestnáct let utržily přes 4,5 miliardy dolarů.

V tabulce víkendové návštěvnosti amerických a kanadských kin na druhém místě skončil titul Mimi šéf od společností Fox a DreamWorks Animation. Utržil 15,5 milionu dolarů, dohromady už má na kontě 116,3 milionu.

Třetí je Disneyho Kráska a zvíře s tržbami 13,6 milionu dolarů. Celkově film v USA a Kanadě utržil 454,7 milionu, celosvětově již překročil hranici 1 miliardy.

Na čtvrtém místě o víkendu skončili Šmoulové: Zapomenutá vesnice s 6,5 milionu dolarů, dohromady mají na kontě 24,7 milionu. Snímek s rozpočtem 60 milionů dolarů bude muset uspět v zahraničí, aby si na sebe vydělal.

Pětici nejnavštěvovanějších filmů pak uzavírá Loupež ve velkém stylu s tržbami 6,3 milionu dolarů. Film společnosti New Line vypráví o stárnoucí trojici bankovních lupičů, které ztvárnili herci Morgan Freeman, Alan Arkin a Michael Caine. Celkově už snímek utržil 23,4 milionu dolarů a téměř si na sebe vydělal – rozpočet činil 24 milionů.

Většina studií se proti novému Rychle a zběsile neodvážila nasadit konkurenci. Pouze společnosti Amazon Studios a Bleecker Street o víkendu do limitované distribuce uvedly film Ztracené město Z. Z projekcí ve čtyřech kinech utržil 112 tisíc dolarů.

Související