Předpremiéra prvního filmu nové trilogie Jana Hřebejka nazvaného Zahradnictví: Rodinný přítel ve čtvrtek večer v Plzni zahájí třicátý ročník filmového festivalu Finále.

Sedmidenní přehlídka nabídne přes 130 titulů, z toho asi 80 celovečerních. Očekává opět více diváků než loni, kdy jich bylo 13 tisíc – meziročně o pětinu více.

Nový organizační tým má díky loňskému premiérovému úspěchu ve funkci zajištěn téměř celý potřebný rozpočet, pohybuje se mezi 9,5 miliony až 10,2 miliony korun.

"Na zahájení přijedou Jan Hřebejk, Aňa Geislerová, Lenka Krobotová, Sabina Remundová, Klára Melíšková, Petr Jarchovský a další," vypočítala ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Film Zahradnictví bude ve čtvrtek večer uveden současně ve dvou sálech. V jednom budou festivaloví hosté, ve druhém Hřebejkův snímek uvidí veřejnost.

Vyšší zájem než loni je vidět už podle prodaných vstupenek i akreditací, hodně se kupují ty víkendové.

Kromě Zahradnictví už jsou vyprodané také filmy Instalatér z Tuchlovic, velký zájem je o autorské čtení z Bábovek Radky Třeštíkové, které přednesou tři herečky.

"I když ale lidé třeba v systému volné lístky nevidí, je lepší ho sledovat, protože nějaká rezervace nebo blokace se ještě pustí. Nebo přijít třeba hodinu před filmem na festivalovou pokladnu," řekla Košařová.

Ceny vstupenky zůstaly na loňských 80 korunách. Akreditace na celý festival vyjde na 800 korun, víkendová na 500 korun.

"Máme svoje kapacity hotelů. Pokud lidé zavolají nebo napíší na ubytovani@festivalfinale.cz, rádi jim se vším poradíme a ubytování seženeme," uvedla Košařová.

Letošní poroty budou výhradně mezinárodní. "Chtěli jsme, aby tam nebyl vůbec žádný český nebo slovenský element, takže rozhodnutí bude absolutně nezávislé na jakýchkoliv vztazích a známostech," uvedl programový ředitel Peter Badač.

Téměř ke každému filmu přijede delegace, s níž mohou diváci po promítání diskutovat.

Předchozí ročníky byly podle Badače ovlivněné atmosférou, že se na české filmy příliš nechodí. "Už loni se ale ve společnosti začaly dít změny a bylo to hrozně vidět. Návštěvnost se zvedla i dalšími faktory, k nimž jsme jako nový tým přispěli," míní ředitelka Košařová.

Loni bylo podle ní natočeno mnoho kvalitních snímků. Z celovečerních hraných a animovaných organizátoři vybrali 12 z více než 40. Jsou žánrově pestré, komedie, pohádka, drama i thriller. Novinkou je také to, že za vítězného Zlatého ledňáčka za celovečerní hraný film a dokumenty bude odměna 50 tisíc korun.

Do nesoutěžních sekcí organizátoři vybrali festivalové lahůdky, které v kinech málokdo zaznamenal. "Hodně se těším na maratony seriálů Kosmo, který bude ve 3D Planetáriu v Techmanii, kde bude zážitkový den s možností vyzkoušet si stav beztíže nebo kosmickou stravu," uvedla ředitelka festivalu.

Lidé uvidí také seriály Pustina, Pěstírna a Semestr. Festival se rozšíří do industriální Papírny, DEPO2015 a na bývalé nádraží Plzeňská zastávka.

Související