Premiéra snímku Neznámá dívka, jejž natočili bratři Dardenneové, tento čtvrtek v Praze zahájí přehlídku francouzských filmů nazvanou Crème de la crème. Čtvrtý ročník akce do neděle představí třináct filmů.

Program lze nalézt na Facebooku distribuční společnosti Film Europe nebo na webech kin Lucerna a Evald.

Premiérově se na festivalu představí thriller Bertranda Bonella. Snímek nazvaný Nocturama představuje portrét pařížských radikálů, již chystají teroristický útok.

"Bonello je velký manýrista a aranžér, ale v tomhle filmu se mu v některých momentech daří měnit zdánlivou prázdnotu ve vypovídající element," uvedl Vít Schmarc, dramaturg filmového festivalu Be2Can.

Také jej zaštiťuje distribuční společnost Film Europe.

V programu festivalu Crème de la crème vedle premiér nechybí ani filmy, které již byly do distribuce uvedeny dříve.

Patří mezi ně například snímek Začít znovu, který vloni na festivalu Berlinale obdržel Stříbrného medvěda za režii.

Vypráví o učitelce filozofie na pařížské střední škole, kterou jednoho dne opustí dlouholetý partner kvůli jiné ženě. Snímek natočila šestatřicetiletá Francouzka Mia Hansen-Løveová.

Jiný film 150 miligramů zavede diváky do farmaceutického byznysu, drama Můj král zase povypráví o vášni v jednom vztahu.

Herečky Juliette Binocheová a Kristen Stewartová účinkují v lesbickém dramatu Sils Maria režiséra Oliviera Assayase.

Binocheová zde ztvárnila světoznámou herečku, jejíž zaběhaný rytmus naruší mladý režisér a nabídne jí roli ve hře, jež kdysi nastartovala její kariéru.

Jenže zatímco tehdy hrála mladou dívku, která dožene svou stárnoucí šéfku k sebevraždě, nyní se má ocitnout v kůži starší nadřízené.

„Určitá výjimečnost filmu Sils Maria spočívá v hereckém souznění Binocheové a Stewartové, jež kulminuje v horských scénách, ve chvílích, kdy obě postavy připomínají mladou a dospělou "variantu" téže ženy,“ napsaly o filmu Hospodářské noviny.

Fanouškům oddychových titulů přehlídka francouzského filmu nabídne také hudební komedii Rodinka Bélierových.

Související