Film českého režiséra a scenáristy Bohdana Slámy zvaný Bába z ledu na newyorském filmovém festivalu Tribeca získal cenu za nejlepší scénář v kategorii zahraničních filmů.

Festival, který od roku 2002 pořádá manhattanské Středisko múzických umění, to ve čtvrtek oznámil na svých webových stránkách.

Romantická komedie byla v New Yorku uvedena v mezinárodní premiéře.

Sláma se z této přehlídky vrátil s nadšením, byť slavnostního ceremoniálu se s filmovou delegací nezúčastnil.

"Měli jsme sice signály, že cenu asi dostaneme, ale už jsme měli objednané letenky zpět, a tak jsme prchli," řekl Sláma. Na festivalu byl s herečkou Zuzanou Kronerovou a producentem Pavlem Strnadem.

"Reakce diváků byly úžasné, měli jsme i dobré kritiky ve filmových časopisech. Publikum v New Yorku se smálo na stejných místech jako v Čechách, prožívalo to stejně. I otázky po projekci byly podobné. Všem se moc líbila Zuzka Kronerová, Pavel Nový i další herci. Bylo to celé velice pozitivní," dodal Sláma.

Podle poroty, v níž zasedli mimo jiné herci Willem Dafoe nebo Peter Fonda, snímek diváky "s vřelostí a humorem zavádí do specifického a výstředního světa postaveného na zvláštním příběhu lásky". Snímek byl natočen v česko-slovensko-francouzské koprodukci.

Cenu za nejlepší zahraniční snímek si z festivalu odnesl titul Sofiin syn řecké režisérky Eliny Psykouové.

Slámův film popisuje vztahy mezi lidmi tří generací v jedné rodině a důležité místo v něm má otužování ve Vltavě.

V hlavních rolích se představují Pavel Nový a slovenská herečka Zuzana Kronerová.

„Slámův nový snímek není zcela bez chyb. Přesto je jedním z mála důvodů, proč současnou českou filmovou (tragi)komedii ještě nelze dávat k ledu,“ napsaly o filmu Hospodářské noviny.

Festival Tribeca založili herec Robert De Niro, producentka Jane Rosenthalová a její manžel Craig Hatkoff po teroristických útocích na New York z 11. září 2001.

V roce 2006 na přehlídce česká herečka Eva Holubová získala ocenění za nejlepší ženský herecký výkon ve snímku Účastníci zájezdu.

Cenu za herecký výkon obdržel též celý tým z tohoto snímku; ocenění tehdy porota vymyslela speciálně pro tento případ.

Související