Režisér Ridley Scott, tvůrce hororové sci-fi ságy Vetřelec, je přesvědčený, že mimozemšťané existují a že se s nimi lidstvo jednoho dne setká.

Devětasedmdesátiletý britský rodák tento měsíc také do českých kin uvede film Vetřelec: Covenant.

„Věřím v existenci nějakých vyšších bytostí. Když jsem se o tom bavil s expertem z NASA, zeptal se mě, jestli jsem se někdy díval na noční oblohu a zda jsem si v tu chvíli skutečně myslel, že jsme ve vesmíru sami,“ řekl Scott agentuře AFP.

V interview ocitoval blíže neupřesněné odhady vědců, podle nichž nyní může 100 až 200 forem života procházet obdobným vývojem jako lidstvo.

„Takže až se na vás z kosmu něco bude řítit, vezměte nohy na ramena,“ žertuje v rozhovoru Scott. „Protože to bude chytřejší než my. A pokud budete tak hloupí, že byste tomu chtěli vzdorovat, nevydržíte víc než pár vteřin,“ dodává.

Nový film Vetřelec: Covenant dějově předchází událostem z původní ságy. Odehrává se roku 2104 na palubě lodi, jež veze 2000 kryogenicky zmražených kolonistů na vzdálenou planetu.

Místo, které mělo představovat nedotčený ráj, se však brzy stane dějištěm noční můry, líčí AFP příběh filmu.

Ten je prý natolik krvavý, že přebije i slavnou scénu z původního Vetřelce z roku 1979, v níž se příšera vydrala živému člověku z břicha.

V novém snímku se vyskytuje typ vetřelců řečený neomorfové. Podle režiséra je inspiroval druh žraloka zvaný žralok šotek, jenž umí vysunout čelist. „Je to strašidelné, až nepředstavitelně škaredé,“ poznamenal Scott.

Filmaře, který dále natočil slavné sci-fi Blade Runner či nedávného Marťana, prý ani v devětasedmdesáti letech nepřestalo bavit, když může publikum vyděsit.

„Když jsem natáčel prvního Vetřelce, musel jsem se naučit zodpovědnosti. Reakce na scénu, ve které vetřelec vyleze herci Johnu Hurtovi z břicha, zcela předčila mé očekávaní. A ne v dobrém,“ pravil Scott.

Podle něj ale snímek přesto slavil úspěch, protože „lidé jsou perverzní“, poznamenává režisér v rozhovoru.

Scott dále vzpomněl, jak se při projekcích původního Vetřelce chodil dívat do kina a sledovat reakce diváků. „Všichni byli napůl zalezlí pod sedačkami. Jedna žena se schovávala na zemi a manžel ji objímal. Říkal jsem si, že tohle není správné,“ uvedl.

Zato Scotta prý nic nevyděsí. „Mám pistoli ráže 9 mm,“ poznamenává v rozhovoru režisér. „Pokud se dostanu do problematické situace, bývám klidný. Strašidelné je jedině to, když ráno přijdete na plac a na vaše povely čeká šest set lidí,“ řekl režisér o natáčení snímku.

Ridley Scott tvrdí, že Vetřelec: Covenant má náboženský podtext. Sám se označuje za agnostika, tedy člověka vyznávajícího názor, že existenci boha nelze prokázat ani vyvrátit. To mu ale nezabránilo před třemi roky natočit velkofilm o biblickém Mojžíšovi zvaný Exodus: Bohové a králové.

„Náboženství je buď největším opiem lidstva, nebo naopak klade některé z jeho největších otázek. Tento film dává obě možnosti do pozoruhodných souvislostí,“ tvrdí Scott o své novince.

Ve filmu Vetřelec: Covenant účinkuje mimo jiné irský herec Michael Fassbender v roli androida Davida. Prvně se v ní objevil roku 2012 ve sci-fi snímku Prometheus, dalším ze Scottových filmů, který dějově předcházel novému Vetřelci: Covenantovi.

Tentokrát prý však režisér skrze postavu Davida klade otázky o lidské povaze. „David má v sobě určitě něco z umělce. Určitě má ego. Takže je svým způsobem velmi lidský. Jako my všichni chce po sobě něco zanechat,“ řekl o své postavě Fassbender ve starším interview.

Film Vetřelec: Covenant do české distribuce vstoupí 18. května.

Režisér Scott, jenž byl roku 2003 pasován na rytíře Řádu britského impéria, chce svůj příští snímek natočit o bitvě o Británii, v níž během druhé světové války britská Royal Air Force zápasila s německou Luftwaffe.

Související