Nový televizní seriál vyprávějící o bývalém trestanci, jenž se zaplete do války starověkých mytických bohů s modlami současného lidstva, v Americe oživil diskusi o rasovém původu, náboženství a přistěhovalectví.

Seriál nazvaný Američtí bohové (American Gods) vznikl adaptací stejnojmenného románu Brita Neila Gaimana z roku 2001. Premiéru měl tento týden na americkém kanálu Starz, k dispozici je také na službě Amazon Prime.

Kvůli krvavé stylizaci, vraždám a explicitním erotickým scénám si Američtí bohové okamžitě vysloužili přirovnání k fantasy hitu stanice HBO Hra o trůny.

V seriálu však jde o něco jiného: skrze příběhy o přistěhovalcích vypráví, jak náboženství v Americe získalo natolik významné postavení.

„Bohové byli oporou pro lidi, kteří přišli do Ameriky a opustili svou kulturu, místa, odkud přišli, i to, co si s sebou přinesli,“ poznamenává autor předlohy, šestapadesátiletý spisovatel zaměřující se na fantastiku Gaiman.

Seriál vypráví o hrdinovi zvaném Stín (Shadow Moon), který se po propuštění z vězení dozvídá, že jeho manželka byla stejně jako jeho nejlepší kamarád zabita.

Cestou na pohřeb hrdina potkává pana Středu, ve skutečnosti někdejšího severského boha Ódina, který se proměnil v charismatického podfukáře.

Pan Středa si Stína najme jako svého bodyguarda. A tím hrdina vstupuje do nadpřirozeného světa, kde se za každodenní realitou skrývají kouzla a boj o moc.

O tu starověcí bohové ze severské, africké, arabské či indické mytologie soupeří s moderními bohy zvanými například Technický kluk, Sláva, Peníze či Média.

„Jedním z výrazných témat knižní předlohy jsou náboženská rovnost a tolerance. To jsme s Michaelem chtěli do seriálu přenést,“ uvedl Bryan Fuller, který seriál stvořil spolu s Michaelem Greenem.

Televizní adaptace Amerických bohů se opírá o rasově pestré herecké obsazení. O uprchlících a rasové problematice vypráví v době, kdy jsou tato témata v americké společnosti zvlášť aktuální.

Režisér Fuller zdůrazňuje, že Americké bohy natočil ještě předtím, než byl Donald Trump v listopadu zvolen americkým prezidentem.

Od té doby Trump vyhlašuje, že se zaměří na ilegální přistěhovalce, a rovněž prý hodlá nesmlouvavěji postupovat vůči těm, kdo ve Spojených státech pobývají bez příslušných povolení.

Podle autora seriálu Trumpův nástup reflektuje proměnu americké společnosti.

Seriál chce divákům vysvětlit, jak přistěhovalci přicházeli do Ameriky a přinášeli s sebou svoji kulturu, která se tak stávala součástí kultury americké.

„Díváme se na přistěhovalectví jednoznačně v kladném světle. Na Americe představuje to nejlepší,“ dodává autor seriálu Fuller.