Režisér Roman Polanski, jehož filmy z 60. let minulého století zvané Hnus či Rosemary má děťátko se zaměřovaly na ženy zažívající psychické utrpení, natočil další snímek na podobné téma. Třiaosmdesátiletý režisér ho představil na právě skončeném festivalu v Cannes, byť až poslední den a mimo hlavní soutěž.

Snímek nazvaný D'après une histoire vraie, v anglické distribuci Based on a True Story, sklidil rozporuplné ohlasy. Scénář napsal Polanski spolu s filmařem Olivierem Assayasem, volně vycházeli z románu francouzské spisovatelky Delphine de Viganové. Ten vloni pod názvem Podle skutečného příběhu v češtině vydalo nakladatelství Odeon.

Ve filmu účinkuje Polanského padesátiletá manželka Emmanuelle Seignerová v roli úspěšné spisovatelky Delphine, která se spřátelí a nakonec nastěhuje do bytu se svojí ctitelkou Elle hranou Evou Greenovou.

Jejich vztah něčím připomíná film z 90. let minulého století zvaný Spolubydlící – v něm si žena zklamaná z rozchodu s přítelem rovněž našla spolubydlící, která si ji začala nárokovat pro sebe.

Francouzsko-polský režisér Polanski stále nemůže natáčet ve Spojených státech. Vrátit se sem nesmí od roku 1978 kvůli hrozbě, že by mohl být stíhán za incident, při němž údajně znásilnil třináctiletou dívku. Polanski proto zůstává v Evropě, kde se těší pověsti jednoho z nejvýznamnějších žijících filmařů.

„Ještě jsem nenatočil film, ve kterém by obě hlavní role ztvárnily ženy. Vždy jsem si vybíral muže, případně muže a ženu,“ řekl režisér na festivalu v Cannes.

„V mém novém snímku ty ženy stojí proti sobě. Je to fascinující. S některými aspekty toho vztahu jsem se vypořádával již ve svých prvních filmech. Lákala mě možnost vrátit se k tomuto typu konfliktu,“ dodal.

Do francouzsky mluveného snímku Polanski obsadil Evu Greenovou, která se sice narodila v Paříži, proslula však v anglickojazyčné tvorbě – například v bondovce Casino Royale z roku 2006.

V Polanského novince Greenová hraje tajuplnou přítelkyni, ze které se stane násilná stalkerka. Divák si však nemůže být zcela jist, že jde o skutečnou postavu. Objevují se náznaky, zda si tuto ženu hrdinka pouze nevysnila.

„Vždy se musíte ptát, jestli je skutečná, nebo ne. Pro herce je nesmírně těžké ztvárnit takovou postavu,“ poznamenala na festivalu Greenová.

Časopis Hollywood Reporter označil nový film Romana Polanského za „mistrně natočený psychologický thriller v tradičním duchu“. Naopak francouzský deník Le Figaro tvrdí, že snímek je směšný, odhadnutelný a komický.

„Film přináší zklamání. Polanski možná souhlasí s tezí vyslovenou ve snímku, že příběhové zvraty jsou překonané. Já nikoliv,“ ohradil se také recenzent britského deníku Guardian. A magazín Variety snímek rovnou označil za jeden z Polanského vůbec nejslabších.

Roman Polanski naposledy před čtyřmi lety natočil snímek Venuše v kožichu, v němž účinkovali Emmanuelle Seignerová a Mathieu Amalric. Ještě letos by světová kina měla uvést Polanského další film o takzvané Dreyfusově aféře, tedy politickém skandálu z konce 19. století, v němž byl židovský důstojník francouzského generálního štábu obviněn ze špionáže na základě zfalšovaných důkazů.