Festival v Karlových Varech představil všechny filmy, které se letos budou ucházet o ceny v soutěži Na východ od Západu, v sekci dokumentárních filmů a také v hlavní soutěži.

V té návštěvníci ve světové premiéře uvidí snímek Chlapi nepláčou, který se k organizátorům dostal během přehlídky v Cannes. Film vypráví o terapeutické skupině vojáků, veteránech se zkušeností z války v bývalé Jugoslávii.

"Díval jsem se na ten film v pokoji na počítači a musím říct, že to byl můj největší zážitek z Cannes," řekl v úterý umělecký ředitel festivalu Karel Och.

"Mám rád filmy, které člověkem zacloumají, a tenhle se navíc dá považovat za výkvět balkánského herectví. Skoro všechny tváře známe například z filmů Emira Kusturici," dodal.

V hlavní soutěži se představí i film českého režiséra Václava Kadrnky Křižáček. Snímek o útěku z domova vznikl adaptací básně Jaroslava Vrchlického.

Kadrnka debutoval roku 2010 filmem Osmdesát dopisů vyprávějícím o snaze jeho matky vystěhovat oba z normalizačního Československa k otci do Velké Británie.

Do hlavní soutěže festivalu ve Varech organizátoři dále vybrali slovenského režiséra a herce Petera Bebjaka s kriminálním thrillerem Čára, který se odehrává u slovensko-ukrajinské hranice krátce před vstupem země do schengenského prostoru.

Na festival se vrátí i režisér George Ovashvili, jenž na 49. ročníku dostal Křišťálový glóbus za Kukuřičný ostrov. Letos veze Chibulu, příběh inspirovaný osudem prvního prezidenta nezávislé Gruzie.

V soutěži Na východ od Západu bude Česká republika zastoupená snímkem Absence blízkosti s Janou Plodkovou. Režii tohoto psychologického dramatu o problematickém vztahu mezi matkou a dcerou měl na starost debutující osmatřicetiletý Josef Tuka.

Do Varů se také vrací slovenský režisér Juraj Lehotský s dramatem Nina.

Mezi dokumentárními filmy bude ve světové premiéře k vidění Svět podle Daliborka. Režisér Vít Klusák natočil stylizovaný portrét autentického českého neonacisty, který nesnáší svůj život a neví, co v něm změnit. Do dokumentární soutěže bude zařazen též kontroverzní film o Richardu Müllerovi Nepoznaný.

Filmy v hlavní soutěži

 • Arytmie (Finsko, Německo, režie Boris Chlebnikov, mezinárodní premiéra)
 • Breaking News (Rumunsko, režie Iulia Rugina, mezinárodní premiéra)
 • Cukrář (Izrael, Německo, režie Ofir Raul Grazier, světová premiéra)
 • Čára (Slovensko, Ukrajina, režie Peter Bebjak, světová premiéra)
 • Korporace (Francie, režie Nicolas Silhol, mezinárodní premiéra)
 • Ještě víc (Turecko, režie Onur Saylak, světová premiéra)
 • Drobné si nechte (USA, režie Rachel Israel, mezinárodní premiéra)
 • Křižáček (Česko, Slovensko, režie Václav Kadrnka, světová premiéra)
 • Chlapi nepláčou (Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, režie Alen Drljevič, světová premiéra)
 • Ptáci zpívají v Kigali (Polsko, režie Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, světová premiéra)
 • Cesta do Ralangu (Indie, režie Karma Takapa, světová premiéra)
Související