Nově ohlášeným hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je americká herečka a producentka Uma Thurmanová.

Držitelka Zlatého glóbu za film Duševní slepota, oscarové nominace za Pulp Fiction: Historky z podsvětí a více než dvacítky ocenění z přehlídek a festivalů při slavnostním zahájení převezme Cenu prezidenta festivalu, oznámil v úterý Jiří Bartoška.

Stejné ocenění Bartoška v závěru přehlídky předá americkému herci a hudebníkovi Jeremymu Rennerovi.

Držitel dvou oscarových nominací hrál například ve snímku Smrt čeká všude, byl hvězdou akční série Avengers, filmu Captain America a dvou pokračování Mission Impossible.

Na festivalu, jehož 52. ročník se bude konat od 30. června do 8. července, Renner představí svůj nejnovější snímek Wind River, který na festivalu v Cannes v soutěži Un Certain Regard získal cenu za režii.

Podle Bartošky Renner patří k hercům s rozmanitou filmografií, v níž nechybí tituly vstřícně přijímané publikem i kritikou.

"Zahajovacím filmem bude netradiční romantická komedie Pěkně blbě režiséra Michaela Showaltera. Snímek bude následně uveden do kin v rámci distribučního labelu KVIFF Distribution, který je společným projektem MFF Karlovy Vary, společnosti Aerofilms a České televize," upozornil umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Zahajovací film bude uveden ve Velkém sále Thermalu a současně i na dvou veřejných projekcích.

Přehlídku zakončí sci-fi Denise Villeneuvea Příchozí s Jeremym Rennerem v hlavní roli.

V hlavní porotě usedne mimo jiné slovenský scenárista a producent Štefan Uhrík, který roku 1992 na karlovarském festivalu založil sekci Fórum nezávislých. Od roku 2007 do loňska byl programovým ředitelem Febiofestu.

V další statutární porotě Na východ od Západu bude za Česko producentka Karla Stojáková, která v roce 2005 založila první festival asijských filmů v Praze Filmasia.

Produkovala hrané tituly Restart a Normal Julia Ševčíka a byla koproducentkou dramatu Kukuřičný ostrov, které ve Varech zvítězilo roku 2014.

Producentka Pavla Janoušková Kubečková ze společnosti Nutprodukce bude členkou poroty dokumentárních filmů. Spolupracovala na minisériích HBO Pustina a na Hořícím keři režisérky Agnieszky Hollandové, spoluprodukovala její zatím poslední film Přes kosti mrtvých, oceněný Stříbrným medvědem na letošním Berlinale.

Karlovarský kraj ve spolupráci s festivalem letos připravil mimořádná představení v kinech v Ostrově, Sokolově, Chodově, Chebu a v Mariánských Lázních. V úterý 4. července tam diváci bezprostředně po prvním uvedení v Thermalu zhlédnou novinku režisérky Sofie Coppolové Oklamaný s Nicole Kidmanovou v hlavní roli.

Související