Zdá se, že série Transformers už patří do starého železa. Pátý díl této sci-fi akční ságy nazvaný Transformers: Poslední rytíř, jejž natočil režisér Michael Bay, o víkendu v USA a Kanadě utržil okolo 69,1 milionu dolarů. Během prodlouženého pětidenního víkendu snímek promítalo 4069 severoamerických kin.

Pokud se toto číslo nezmění po započtení posledních projekcí, půjde o nejnižší výsledek z celé dosavadní série, za níž stojí společnosti Paramount a Hasbro. Dokonce i první díl Transformers z roku 2007 za první víkend utržil 70,5 milionu dolarů.

Rozpočet filmu Transformers: Poslední rytíř se pohyboval okolo 217 milionů dolarů.

Teď se z Transformers zřejmě stane další letní hit, jenž bude muset spoléhat na úspěch v zahraničí, aby si na sebe vydělal. A to se pravděpodobně přihodí.

Jen v Číně noví Transformers za první den utržili 41 milionů dolarů. Odhady celosvětových tržeb za první víkend se k nedělnímu večeru pohybovaly okolo 196,2 milionu dolarů, z nichž zhruba 123 milionů by mělo přijít právě z Číny.

Transformers: Posledního rytíře přitom americká kina začala promítat v době, kdy firma Paramount na domácí půdě potřebuje hit. Její nedávné snímky Pobřežní hlídka i Ghost in The Shell v USA komerčně vzato neuspěly.

Přestože Posledního rytíře do kin provázel slogan o završení ságy a jde o poslední film z této série od režiséra Michaela Baye, už nyní je zřejmé, že Transformers budou pokračovat – studio plánuje alespoň dva další snímky. Ten první má být takzvaným spin-offem, tedy samostatným titulem nerozvíjejícím hlavní příběhovou linku. Účinkovat by v něm měla dvacetiletá herečka a modelka Hailee Steinfeldová známá z filmů Opravdová kuráž nebo Hořkých sedmnáct.

Série Transformers patří k nejvýdělečnějším v Hollywoodu. První čtyři díly v USA a Kanadě utržily přes 1,3 miliardy dolarů, celosvětově přes 3,5 miliardy.

V nejnovějším snímku se transformer Bumblebee spojí s Cadem Yeagerem, jejž Mark Wahlberg ztvárnil už před třemi lety ve filmu Transformers: Zánik. V nynějším filmu poprvé v sérii účinkují Anthony Hopkins nebo Laura Haddocková.

Ve výstupních průzkumech společnosti CinemaScore obdrželi noví Transformers druhou nejvyšší možnou známku B+, naopak kritici film potopili – na serveru RottenTomatoes.com má průměrné hodnocení jen 15 procent.

Transformers: Poslední rytíř nebyl jedinou novinkou, kterou o víkendu začala promítat americká kina. Do distribuce vstoupil také Oklamaný, tedy remake starého snímku od režisérky Sofie Coppolové z období americké občanské války.

Společnost Focus Features jej zatím uvedla ve čtyřech biografech, kde by měl utržit v průměru 240 545 dolarů na jedno kino. Příští víkend už Oklamaného bude promítat zhruba pět set amerických kin.

„Z prvních výsledků jsme nadšeni,“ uvedla Lisa Bunnellová z Focus Features. „Je to naše třetí spolupráce se Sofií Coppolovou. Natočila zábavný, podmanivý thriller s výraznými ženskými výkony před kamerou i za ní,“ dodala.

Pět kin pak začalo promítat snímek Pěkně blbě, romantickou komedii pákistánsko-amerického komika Kumaila Nanjianiho, kterou si zamilovali kritici.

Snímek, jenž bude v nadcházejícím týdnu zahajovacím titulem tuzemského festivalu v Karlových Varech, by z projekcí v pěti amerických kinech měl utržit zhruba 435 tisíc dolarů.

V amerických biografech se jinak nadále daří superhrdince Wonder Woman, která v tabulce návštěvnosti po tomto víkendu nejspíš skončí na druhém místě. Utržila 25,2 milionu dolarů, po čtyřech týdnech už má v USA dohromady na kontě 318,4 milionu dolarů.

Začátkem minulého týdne se Wonder Woman stala historicky komerčně nejúspěšnějším filmem, jejž natočila žena – což je pro režisérku Patty Jenkinsovou velký úspěch.

O druhé místo v tabulce návštěvnosti amerických kin se Wonder Woman zřejmě bude dělit s Auty 3, tedy novinkou od Disneyho a Pixaru, kterou tamní biografy promítají druhým víkendem.

V pondělí by americké tržby Aut 3 měly překročit hranici 100 milionů dolarů.