Jedna z hlavních hvězd letošního ročníku mezinárodního filmového festivalu Uma Thurmanová v letním kině osobně uvede oba díly filmu Kill Bill od Quentina Tarantina. Ve středu, dva dny před zahájením festivalu, to oznámili pořadatelé.

"Červenec je ideální pro natáčení filmů. Umu Thurmanovou jsme oslovovali, ale vždy do toho přišla práce," řekl prezident akce Jiří Bartoška.

"Oslovovali jsme ji před festivalem, ale pak shodou okolností byl Karel Och v Cannes, kde Uma Thurmanová předsedala porotě. A tam už to dostalo konkrétní podobu," dodal Bartoška.

Umělecký ředitel karlovarské přehlídky Och letos na festivalu v Cannes zasedal v porotě soutěžní sekce Un certain regard.

Uma Thurmanová do Karlových Varů přijede v pátek a na slavnostním zahájení převezme Cenu prezidenta festivalu.

Podle Bartošky se zdrží zřejmě do pondělka. V plánu má ještě návštěvu Prahy.

Mezi dalšími nově oznámenými hosty festivalu jsou francouzští herci Céline Salletteová a Lambert Wilson. Osobně na festivalu uvedou francouzský snímek Korporace.

Wilson patří mezi přední francouzské herce, ale účinkoval také v amerických velkofilmech, například v Matrix Revolution nebo Matrix Reloaded.

Salletteová si zahrála ve snímcích Sofie Coppolové nebo ve filmu Clinta Eastwooda Život po životě.

Herci Sherwan Haji a Simon Al-Bazoon na karlovarském festivalu představí film Akiho Kaurismäkiho zvaný Druhá strana naděje. Jde o příběh syrského uprchlíka, který hledá azyl ve Finsku.

Festival letos uvede na 170 celovečerních hraných a dokumentárních titulů. Počet projekcí dosáhne asi 500.

Podle výkonného ředitele festivalu Kryštofa Muchy pokračuje snaha festivalu raději promítat méně filmů, ale vícekrát. "Tak aby i fanoušci, kteří přijedou jen na několik dní, mohli vidět vybraný film," řekl Mucha.

"Také se snažíme oživit druhý festivalový víkend, například promítáním úspěšných filmů ze soutěží nebo vystoupením špičkových dýdžejů v pátek a sobotu 7. a a 8. července," dodal.

Související