Americká herečka a producentka Uma Thurmanová už je v Karlových Varech, dějišti mezinárodního filmového festivalu, který začne v pátek večer.

Thurmanová však do města přiletěla už v noci ze středy na čtvrtek, potvrdila mluvčí akce Uljana Donátová.

Na pátečním zahajovacím ceremoniálu Thurmanová převezme Cenu prezidenta festivalu. Ve Varech má být do pondělí.

V neděli od 22:30 hodin v letním kině uvede snímek Quentina Tarantina Kill Bill. Na programu budou oba díly tohoto opusu o vášni, zradě a sladké chuti pomsty z let 2003 a 2004. Za roli v něm Thurmanová získala dvě nominace na Zlatý glóbus.

"Americká hvězda bude mít do zahájení festivalu soukromý program," doplnila mluvčí přehlídky.

Podle informací z kuloárů si Thurmanová přála navštívit Bečov nad Teplou poblíž Varů a vidět výjimečnou zlatnickou památku, relikviář svatého Maura.

Od počátku své mimořádně bohaté herecké kariéry měla Thurmanová možnost spolupracovat s významnými režiséry. Jedním z jejích prvních titulů byly koncem 80. let filmová adaptace románu Nebezpečné známosti režiséra Stephena Frearse nebo fantaskní příběh Dobrodružství Barona Prášila Terryho Gilliama.

Osudovou rolí se jí v polovině 90. let stala postava Mii Wallacové v kultovním snímku Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvětí, za niž byla nominována na Oscara a Zlatý glóbus.

Úspěšnou spolupráci si po necelých deseti letech zopakovali na neméně proslulém dvoudílném opusu Kill Bill.

Bohatá filmografie Umy Thurmanové zahrnuje pestrou žánrovou škálu filmů od nezávislých komorních snímků až po blockbustery jako Batman a Robin nebo Bídníci.

S režisérem Woodym Allenem a kolegou Seanem Pennem natočila v roce 1999 biografický příběh hudebníka Emmeta Raye Sladký ničema. S hereckým partnerem z Pulp Fiction Johnem Travoltou se znovu setkala v gangsterce Buď v klidu, s kontroverzním režisérem Larsem von Trierem v letech 2013 až 2014 natočila studii sexuality Nymfomanka.

V současnosti Thurmanová s kolegy Robertem de Nirem a Christopherem Walkenem pod režijním vedením Tima Hilla natáčí rodinnou komedii The War with Grandpa.

Kromě herectví se věnuje produkování filmů, letos působila jako předsedkyně poroty soutěžní sekce Un Certain Regard na festivalu v Cannes. Členem poroty byl také umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och. Právě v Cannes zřejmě Thurmanovou do Karlových Varů pozval.

Související