Americký herec, scenárista, režisér a producent Casey Affleck, letošní držitel Oscara a Zlatého glóbu za hlavní roli ve filmu Místo u moře, dorazil do dějiště mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Před Grandhotelem Pupp ho uvítal prezident festivalu Jiří Bartoška, který Affleckovi na večerním zahajovacím ceremoniálu ještě předá cenu.

V neděli odpoledne ve Velkém sále hotelu Thermal uvede Affleck s režisérem Davidem Lowerym projekci filmové poemy Přízrak. Účinkuje v ní s herečkou Rooney Maraovou.

Film s anglickým názvem A Ghost Story měl světovou premiéru v lednu na americké kinematografické přehlídce Sundance.

Casey Affleck představuje jednu z nejprogresivnějších tvůrčích osobností současného amerického filmu. Za mimořádné drama Místo u moře byl oceněn i více než čtyřicítkou dalších cen z národních anket či mezinárodních festivalů.

„Když na společné pouti životem ztratíte milovanou osobu, zpomalí se čas. Zrovna ve chvíli, kdy si ze všeho nejvíc přejete, aby rychle pádil kupředu a odplavil všechny jitřivé vzpomínky. A jste-li přízrak, jenž po předčasné smrti nedokáže opustit náš svět, hodiny se leckdy zastaví úplně, nebo se dokonce rozběhnou pozpátku,“ stojí v anotaci filmu Přízrak.

Jedenačtyřicetiletý Affleck herecky debutoval v polovině 90. let ve snímku režiséra Guse Van Santa nazvaném Zemřít pro….

Jeho slibná herecká kariéra se záhy začala prolínat nejen s tvorbou režiséra Van Santa, s nímž natočil také filmy Dobrý Will Hunting nebo Gerry (2002).

Affleckova herecká všestrannost se projevuje ve filmech různých žánrů, výrazových stylů i rozpočtů – od divácky úspěšné trilogie režiséra Stevena Soderbergha Dannyho parťáci přes výpravnou sci-fi Christophera Nolana Interstellar (2014), kriminální drama Triple 9 (2016) až k nezávislému snímku Steva Buscemiho Samotář Jim (2005).

V roce 2008 Affleck získal první nominace na Oscara a Zlatý glóbus za výkon v krimidramatu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem.

Herec často spolupracuje s podobně naladěnými mladými tvůrci, kteří hereckou profesi rozšiřují o scenáristiku, režii či produkci.

Mezi ně patří jak Caseyho starší bratr Ben Affleck, tak Matt Damon či blízký kamarád Joaquin Phoenix.

S bratrem Benem se Casey Affleck potkal jako herecký partner ve filmech Dobrý Will Hunting, Hledám Amy a 200 cigaret. Též si zahrál pod jeho režií v kriminálním dramatu Gone, baby, Gone.

S Mattem Damonem a Summer Phoenixovou účinkují rovněž v cenami ověnčené hře Kennetha Lonergana This Is Our Youth, která byla Affleckovým divadelním debutem v londýnském West Endu.

Související