Americká herečka a producentka Uma Thurmanová v neděli pozdě večer před téměř plným hledištěm letního kina v Karlových Varech uvedla film Kill Bill.

V tomto snímku Quentina Tarantina, jehož oba díly se v Karlových Varech promítají hned za sebou, Thurmanová ztvárnila hlavní hrdinku.

Kill Bill představuje – spolu s dalším Tarantinovým filmem Pulp Fiction: Historky z podsvětí – milník v kariéře Thurmanové, hlavní hvězdy letošního 52. ročníku festivalu.

Do letního kina i přes předpověď srážek a nočního ochlazení přišlo asi 2600 lidí. Thurmanová na pódium dorazila o chvilku dříve, než měla – myslela si, že od moderátorů zaslechla své jméno.

"Ta čeština je trochu těžká na pochopení," podotkla.

Jak pak řekla, původní scénář snímku Kill Bill měl asi jen 120 stran a mělo jít o jeden film. Nakonec první díl vznikl rozšířením několika původních prvních scén.

Umu Thurmanovou mohli návštěvníci letošního festivalu vidět na pátečním červeném koberci a při následném zahajovacím večeru, kde z rukou Jiřího Bartošky převzala Cenu prezidenta festivalu.

Do Karlových Varů ji pořadatelé zvali již několikrát, její účast ale podle Bartošky vždy překazilo natáčení. Tomu letošnímu pomohla účast uměleckého ředitele festivalu Karla Ocha v porotě soutěžní sekce Un certain regard na přehlídce v Cannes. Tam byla právě Thurmanová šéfkou poroty.

Hojně obsazovaná herečka účinkovala ve filmech nejrůznějších žánrů, od nezávislých komorních snímků až po blockbustery jako Batman a Robin nebo Bídníci.

S hereckým partnerem z Pulp Fiction Johnem Travoltou se znovu setkala v gangsterce Buď v klidu. Ve studii sexuality Nymfomanka z let 2013 až 2014 se zase potkala s kontroverzním režisérem Larsem von Trierem.

„Thurmanová ve filmu Kill Bill pohotově střídá herecké rejstříky: je oddanou žákyní přísného čínského mistra, trápenou a mučenou ženou, která přišla o dítě, i odhodlanou mstitelkou. Když je zaživa pohřbena v rakvi, v tváři se jí zračí hrůza. Když naslouchá mistrovi, mísí se v ní pokora s netrpělivostí i hněvem nad drsnými výcvikovými metodami. A když se konečně střetne s Billem, který může za její krušný osud, musí vztek i chystanou pomstu nejprve dlouho skrývat za úsměvem při nezávazné konverzaci,“ popsaly její výkon Hospodářské noviny.

V současnosti Thurmanová pod režijním vedením Tima Hilla točí s herci Robertem de Nirem a Christopherem Walkenem rodinnou komedii The War with Grandpa.