Devětadvacet snímků čeká od této soboty 8. do neděle 16. července na diváky pražských a brněnských kin v rámci tradiční přehlídky Šary Vary.

Oficiální ozvěny karlovarského festivalu se uskuteční v pražských kinech Aero a Světozor a v brněnském Univerzitním kině Scala.

Dramaturgové do přehlídky zařadili například německou teenagerskou výpověď Axolotl Overkill, očekávaný zaoceánských hit Baby Driver, dokument Olgy Sommerové o operní pěvkyni Soni Červené, snímek Křižáček Václava Kadrnky s Karlem Rodenem v hlavní roli či vítěze ceny za režii z Berlinale Akiho Kaurismäkiho Druhá strana naděje.

Dalšími tituly budou například divácký hit z festivalu Sundance Pěkně blbě, novinka Sofie Coppolové s herci Nicole Kidmanovou a Colinem Farrellem zvaná Oklamaný nebo poslední film Michaela Hanekeho Happy End.

"Mezi uzávěrkou karlovarského programu a následným programováním Ozvěn je jen něco málo přes týden. To nám musí stačit k zajištění licencí a kopií filmů, které mají být v rámci Ozvěn uvedeny," komentoval to Petr Jirásek, ředitel kina Světozor, které Ozvěny karlovarského festivalu pořádá už podesáté.

"Je to sprint. Nevíme, jak je to možné, ale nakonec se vždy všechno nějak podaří nastavit tak, aby Ozvěny představovaly reprezentativní průřez karlovarským festivalem a nabídly divákům, kteří se do Varů nevydali, šanci vidět vybrané filmy v jejich oblíbeném kině," dodal Jirásek.

Téměř u poloviny titulů se přitom jedná o jedinečnou příležitost, protože snímky nebudou v České republice distribuovány.

O Oficiální ozvěny MFF Karlovy Vary je podle šéfa Světozoru v pražských a brněnských kinech velký divácký zájem, mnoho projekcí bývá vyprodaných.

"Přispívá k tomu zřejmě fakt, že většina filmů je uváděna buď úplně jednorázově, nebo až s několikaměsíčním předstihem před jejich uvedením do kin," dodal ředitel Univerzitního kina Scala Radek Pernica.

Snímky Axolotl Overkill, Pěkně blbě a Dvojitý milenec se objeví také v dalších městech, a to v rámci akce Vary ve vašem kině, která je organizována distribučním labelem KVIFF Distribution.

V něm spojují své aktivity MFF Karlovy Vary, Česká televize a distribuční společnost Aerofilms s cílem umožnit divákům zhlédnout výrazné snímky současné světové produkce.

Související