Filmové studio Disney povolalo britského rodáka Jacka Thorna, aby dokončil scénář k Star Wars: Epizodě IX. Uvedl to časopis Hollywood Reporter, podle nějž tak Thorne převezme práci scenáristů Dereka Connollyho a Colina Trevorrowa. Druhý jmenovaný u devátého dílu slavné sci-fi ságy zůstává jako režisér.

Hollywood Reporter se odvolává na zdroje, podle nichž scénář potřeboval, aby se na něj „někdo zvenčí podíval čerstvýma očima“.

Film by se měl začít natáčet v lednu 2018, se světovou premiérou se počítá v létě či na podzim 2019.

Osmatřicetiletý dramatik a scenárista Thorne v minulém desetiletí napsal několik divadelních her, které uspěly například na Edinburgh Festival Fringe či v londýnském Národním divadle.

Byl autorem televizních seriálových dramat The Fades a This is England ’88, za něž získal cenu Bafta, psal pro děti i dospělé. Podílel se na scénářích k filmům Válečný manuál a Dlouhá cesta dolů. Nyní pro Amazon Video pracuje na jedné epizodě sci-fi seriálu dle látky Philipa K. Dicka.

Vloni Thorne podle předlohy J. K. Rowlingové společně s Johnem Tiffanym napsali dvojdílnou divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě, která později vyšla také v českém překladu.

Epizodě IX Hvězdných válek bude letos v prosinci předcházet film Star Wars: Poslední z Jediů. Jeho režisér Rian Johnson si scénář napsal sám.

Zdroje časopisů Hollywood Reporter a Variety upozorňují, že výměna scenáristy není u velkorozpočtových hollywoodských projektů neobvyklá. Možná je také nutné upravit příběh po úmrtí herečky Carrie Fisherové, která v Hvězdných válkách ztvárnila princeznu Leiu.

Přesto jde o další zásah studia Disney do ságy. Nedávno společnost vyměnila režiséra u chystaného samostatného filmu o pašerákovi Hanu Solovi, jejž místo Phila Lorda a Christophera Millera natočí Ron Howard.

V případě do kin již uvedeného snímku Rogue One zase studio Disney iniciovalo dotáčky a už po dokončení první verze k pracím na filmu přizvalo scenáristu Tonyho Gilroye.

Související