Rok a půl poté, co služba Netflix začala působit také na tuzemském trhu, počet filmů a seriálů lokalizovaných do češtiny přesáhl hranici 110 titulů. Prvním českým filmem, který se v nabídce globální videotéky objevil, je Lída Baarová Filipa Renče.

Netflix, který příští týden oslaví 20 let od založení, vloni v lednu rozšířil působení do 130 zemí včetně Česka.

Prvotní nadšení fanoušků ale vystřídalo zklamání, protože služba zpočátku postrádala jakýkoliv lokalizovaný obsah. Mohla tak jen omezeně konkurovat zavedeným tuzemským videotékám, jako jsou O2 TV, Voyo televize Nova, archivům České televize a Primy či uložištím s pirátskými kopiemi filmů.

České titulky se na Netflixu ve větší míře začaly objevovat až letos.

"Nabídka titulů Netflixu v Česku stále nedosahuje takového množství jako v USA nebo i západních evropských zemích, ale postupně se to zlepšuje," podotýká Jan Beránek z odborného serveru Lupa.cz.

„Služba ale i přesto umožňuje objevovat nové tituly třeba i ze světa japonských manga filmů nebo seriálů. Lokalizaci podporuje Netflix i svým speciálním programem pro překladatele, ale 110 titulů je, ve srovnání třeba s Polskem, zatím jen začátek," dodává Beránek.

Vedle Lídy Baarové a několika animovaných seriálů v českém znění se titulky objevují například u starších titulů Nespoutaný Django, Resident Evil, Amazing Spider-Man nebo u seriálů Orange Is The New Black, Daredevil, House of Cards či Narcos.

Netflix investuje velké finance na produkci či akvizice filmů. Podpořil film Martina Mrnky o Miladě Horákové, který se v kinech objeví 2. listopadu. Režisér na něj dlouho sháněl finance. Posun znamenala právě účast Netflixu zakoupením práv na streamování po celém světě.

Stopa Netflixu se objevila také na festivalu v Karlových Varech, kde diváci mohli vidět snímek Bestie bez vlasti, jejž Netflix produkoval, nebo film Belgica, který Netflix koupil po premiéře v americkém Sundance.

Podle uměleckého ředitele Karla Ocha ale karlovarský festival nehodlá zřizovat zvláštní sekci kvůli snímkům streamovacích stanic typu Netflix nebo Amazon.

Och tak reagoval na spor na letošním festivalu v Cannes, kde Netflix v hlavní soutěži uvedl dva své filmy, aniž je hodlal představit ve francouzských kinech.

"Podobné otázky občas dostáváme. Při zřízení zvláštní sekce bychom se ale mohli v roce, kdy nabídka nebude úplně nejlepší, ocitnout před úkolem naplnit ji filmy, s nimiž nejsme spokojeni. Podobně odmítáme zavedení sekce zaměřené na televizní snímky. A to jsme v minulosti zařadili seriál True Detective, který měl českou premiéru pod názvem Temný případ, ve Varech a na HBO GO, či snímky Agnieszky Hollandové," říká Och.

Netflix v Česku stále nabízí měsíční užívání služby zdarma. Základní měsíční poplatek je potom 7,99 USD měsíčně, respektive 9,99 USD pro stahování v HD kvalitě, v přepočtu okolo 220 korun.

Když byl Netflix ještě jako zásilková videopůjčovna před dvaceti lety založen, internet nebyl příliš rozvinutý, v kurzu bylo sledování filmů na DVD a málo lidí si umělo představit, že si časem budou pouštět seriály a filmy na počítači, v tabletu, nebo dokonce v mobilu.

Netflix se mezitím proměnil v hollywoodskou instituci, která seriály a filmy sama vyrábí. Zároveň se stala synonymem pro on-line videopůjčovnu. Nyní Netflix působí na 190 trzích světa a nedávno se pochlubil 104 miliony předplatitelů – to je o čtvrtinu více než loni a čtyřikrát více než před pěti lety.

Experti však varují, že služba je rozkročena příliš doširoka, což může její další vývoj přibrzdit.

Investice do nových seriálů a filmů se firmě zatím vyplácí a daří se jí oslovovat diváky, kteří už nejsou ochotni přizpůsobovat trávení svého volného času programům televizních stanic.

Je to "odměna za to, že vyrábíme skvělý obsah", pochvaloval si poslední výsledky firmy její šéf Reed Hastings. Společnost oznámila, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku získala dalších 5,2 milionu předplatitelů, většinou mimo Spojené státy. Neameričané tak už tvoří zhruba polovinu netflixské komunity.

Firma si za zmíněné období připsala zisk 65,6 milionu dolarů, což znamená nárůst o 60 procent oproti stejnému období minulého roku a také příslib, že bude dost peněz na investice do dalších původních projektů.

Cílem Netflixu je, aby takové tvořily polovinu jeho nabídky. Letos do své vlastní tvorby investuje šest miliard dolarů. V příštím roce to má být o miliardu víc.

Mezi nejznámější původní počiny firmy patří politický seriál House of Cards (Dům z karet), historický The Crown, fantasy Stranger Things, ale také teenagerský 13 Reasons Why (13 důvodů proč). Ten letos vyvolal kontroverzní reakce, protože jeho příběh o sebevraždě dospívající dívky je dle některých kritiků návodný.

Mezi oceňované tituly Netflixu dále patří seriál Orange Is the New Black z prostředí ženské věznice nebo komediální série Master of None o třicátníkovi, jenž žije v New Yorku a snaží se prorazit jako herec.

Vkus mladších diváků se Netflix pokusil kultivovat filmy jako jihokorejskou Okjou, jež vypráví o dívce žijící s velkým prasátkem. Letos byl tento snímek uveden na renomovaném festivalu v Cannes.

Vytváření původního obsahu je pro Netflix zásadní v soupeření s konkurencí – tu tvoří streamovací služby internetového obchodního domu Amazon či portál YouTube, případně internetová televize Hulu nebo placené kabelové televize jako FX a HBO.

Jak ale poznamenal deník The Washington Post, Netflix ve snaze být vším postrádá jasnou totožnost. Na jedné straně je schopen vyrábět prestižní dramata, která sklízejí skvělé kritiky a spoustu nominací na televizní ceny Emmy, ale na druhou stranu produkuje tituly, jako jsou "zběsilá" letní rodinná krimi sága Ozark nebo už zmíněný 13 Reasons Why.

Podle respektovaného listu měly konkrétně tyto projekty ještě nějaký čas pobýt ve vývojovém inkubátoru. "V tuto chvíli si Netflix stojí za heslem více je více," konstatoval washingtonský list.

Nyní má Netflix na kontě více než 200 původních seriálů, talkshow či kulinářských show. Jenom na příští rok chystá 50 reality show.

Teď společnost pracuje na tom, aby do svých služeb získala co nejvíc amerických stand-up komiků. Od příštího roku bude mít na Netflixu svou konverzační show moderátorská legenda David Letterman, která v roce 2015 opustila televizi CBS. Rovněž tvůrce animovaných seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening nově pracuje pro Netflix, konkrétně na seriálu Disenchantment.

Slavný režisér Martin Scorsese pak pro streamovací službu natáčí akční kriminálku The Irishman s Robertem De Nirem a Al Pacinem v hlavních rolích.

Přes rostoucí tržby je Netflix dokonce ochoten se v zájmu investic do nových původních projektů zadlužovat. Dosud nashromáždil přes 20,5 miliardy dolarů dluhů.

Někteří experti varují, že údajná bublina kolem Netflixu může splasknout, pokud se firmě nebude dařit vyrábět dostatek vysoce oblíbených seriálů, jimiž by vábila nové předplatitele.

"Nikdo nezůstane dominantním hráčem navěky," řekl listu Los Angeles Times Mike Vorhaus, šéf poradenské firmy Magid Advisors působící v mediální a digitální branži.

"Myslím, že budou potřebovat určitou dávku štěstí, aby nezabředli do dluhů v nejhorší fázi zpomalení růstu," varoval.

Související