Americká Akademie filmového umění a věd, která uděluje filmové ceny Oscar, v sobotu kvůli sexuálním skandálům vyloučila filmového producenta Harveyho Weinsteina.

Oznámila to televize CNN.

Podle zpráv z Los Angeles akademie odhlasovala Weinsteinovo vyloučení víc než potřebnou dvoutřetinovou většinou hlasů.

"Distancujeme se od člověka, který si nezaslouží úctu našich kolegů," uvedla akademie v prohlášení.

"Chceme zároveň vyslat signál o tom, že doba úmyslného přehlížení a ostudné spoluviny na chování jiných, na sexuálních útocích a obtěžování na pracovišti v našem průmyslu skončila," dodala.

V Paříži bylo zároveň oznámeno, že Francie zahájila proces, na jehož konci by mohl Weinstein přijít o Řád čestné legie – jde o nejvyšší civilní vyznamenání, jaké země uděluje.

Paříž se rozhodla proces zahájit poté, co byl Weinstein obviněn ze sexuálních obtěžování, a dokonce znásilnění.

"Úřad francouzského prezidenta zahájil diskusi o tomto případu s Velkou kanceláří Čestné legie," uvedl úřad hlavy státu Emmanuela Macrona.

Rozhodnutí, zda Weinsteinovi vyznamenání odebrat, by mělo padnout po této diskusi. "Úřad prezidenta si myslí, že takové chování je v rozporu se ctí," dodala mluvčí prezidenta.

V prohlášení se francouzská prezidentská kancelář vztahovala k obviněním, kterým jeden z nejmocnějších mužů Hollywoodu nyní čelí.

Před několika dny se strhla lavina obvinění za činy spáchané i před více než dvěma desítkami let.

Aféru kolem Weinsteinova nepřípustného chování minulý týden rozpoutal deník The New York Times. List mimo jiné informoval, že pětašedesátiletý Weinstein uzavřel kvůli sexuálnímu obtěžování mimosoudní dohody o odškodnění s nejméně osmi ženami.

K obviněním vůči producentovi se přidaly mimo jiné herečky Gwyneth Paltrowová či Angelina Jolieová.

Weinstein odmítá, že by měl s kýmkoli pohlavní styk bez svolení. Vyšetřování ve Weinsteinově případu zahájila už i britská policie kvůli případu z 80. let.

Související