Celovečerní film Milada, který po dobu devíti let připravoval režisér, scenárista a producent David Mrnka, vypráví o osobnější stránce života Milady Horákové. Političku, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu v roce 1950 popravili, představuje i jako milující manželku a matku s problematickým vztahem k dceři Janě.

Snímek o ženě, jež se stala symbolem boje za svobodu, dorazí do českých kin 2. listopadu, v zahraničí jej uvede videotéka Netflix.

"Chtěli jsme odhalit trochu privátnější stránku Milady Horákové, takže to nebude taková ikona, kterou jsme z ní udělali. Myslím, že v dnešní době, kdy máme komunistickou stranu, paní Semelovou a pana Filipa, je to velice aktuální téma. Chceme ukázat, jak komunisté fungovali, jak fungují a jak se vůbec nezměnili," říká režisér Mrnka.

Tvůrci filmu pracovali i s dosud neobjasněnými skutečnostmi, jakou je například údajná sebevražda ministra zahraničí Jana Masaryka. Přiklánějí se k verzi, že šlo o politickou vraždu.

"Selský rozum napovídá, že Jan Masaryk se asi neučil baletu na střeše Černínského paláce a nespadl pět metrů od okna. Podle dostupných prostředků ukazujeme, jak to asi bylo, a ať si o tom divák udělá svůj vlastní názor," podotkl režisér, který očekává negativní ohlasy, jež se budou snažit zpochybnit historickou věrohodnost jeho snímku.

Podkladem ke scénáři byly Mrnkovi materiály, které mu poskytla Horákové dcera Jana Kánská, na scénáři spolupracovalo několik odborných poradců.

Film začal Mrnka točit loni v listopadu. Kromě Prahy snímek vznikal v dalších autentických lokalitách, v Terezíně, na Šumavě a u Hradce Králové, odkud pocházel manžel Horákové Bohuslav Horák.

Do titulní role Milady Horákové Mrnka obsadil izraelsko-americkou herečku Ayelet Zurerovou. "Ten příběh mě velmi zasáhl, zejména když jsem se setkala s dcerou paní Horákové Janou, která je stejně stará jako moje matka pocházející ze slovenské Spišské Nové Vsi. To mi pomohlo k emocionálnímu uchopení postavy Horákové. Odpor žen proti komunismu mě velmi překvapil svojí silou," uvedla před časem rodačka z Tel Avivu.

Zurerová vzbudila pozornost hned svou první anglicky mluvenou rolí manželky Erica Bany ve filmu Stevena Spielberga Mnichov.

Jako prokurátorka Ludmila Brožová se představí Aňa Geislerová, v roli manžela Milady Horákové Bohuslava se objeví Američan Robert Gant, diplomata hraje Vladimír Javorský.

Další role ztvární Vica Kerekes, Ivana Chýlková, Alena Mihulová, Taťjana Medvecká a Hana Vagnerová. Předsedu vlády Klementa Gottwalda hraje Jiří Vyorálek, stejně jako v cyklu České století.

David Mrnka žije v USA. Česko opustil po maturitě, v Austrálii vystudoval film a za prací se přesunul do zákulisí amerických filmů a televizí.

Produkoval zprávy pro televize CNN, BBC a podílel se na přípravách pořadu Larry King Live.

Související