Detektivní příběhy spisovatelky Agathy Christieové se po dekádách vrací na stříbrné plátno. Příští týden také česká kina začnou promítat novou adaptaci Vraždy v Orient-expresu, kterou natočil Angličan Kenneth Branagh.

Film, v němž sám režisér ztvárnil výstředního detektiva Hercula Poirota, měl tento čtvrtek světovou premiéru v Londýně.

Dorazila většina hvězd včetně Judi Denchové, Johnnyho Deppa, Michelle Pfeifferové či mladé Daisy Ridleyové, jež na sebe nedávno upozornila v sedmé epizodě Hvězdných válek.

"Předešlé filmové adaptace byly hravé a skvělé. Mně ale přišlo, že s touto hereckou sestavou by Vražda v Orient-expresu mohla být trochu temnější a o maličko emocionálnější. Že by mohla překvapit a vydat se jiným směrem," řekl Branagh na premiéře.

V příběhu se Branaghův detektiv snaží nalézt vraha mezi pasažéry přepychového vlaku, jenž po lavině uvízl v horách na jihu Evropy.

Agatha Christie, jež zemřela roku 1976 ve věku pětaosmdesáti let, je podle Guinnessovy knihy rekordů nejprodávanější autorkou všech dob. Podle jejích knih vzniklo přes 30 filmů včetně slavné Vraždy v Orient-expresu z roku 1974. Za výkon v tomto snímku herečka Ingrid Bergmanová získala Oscara.

Podle románů Christieové nadále vznikají televizní adaptace, divadelní hry, či dokonce nové knihy. Branaghův film je však první celovečerní hranou adaptací od roku 1985, kdy byla zfilmována Slečna Marplová: Zkouška neviny.

"Opravdu už je to tak třicet let, co vznikla plnohodnotná filmová adaptace," konstatuje James Prichard, pravnuk Christieové a ředitel společnosti Agatha Christie Ltd., jež obstarává autorská práva zesnulé spisovatelky.

"Rád bych řekl, že to byla taktika, že jsme povolení zfilmovat její romány neudíleli. Ale upřímně řečeno prostě trochu vyšla z módy, alespoň co se celovečerní tvorby týče," dodává Prichard.

Nynější Vražda v Orient-expresu však začíná novou éru adaptací Christieové pro velké plátno. Například oscarový herec a režisér Ben Affleck již nyní natáčí novou adaptaci Svědka obžaloby, ve filmu chce sám účinkovat.

Není tedy vyloučené, že Hercule Poirot se vydá ve stopách komiksových superhrdinů Spider-Mana či Iron Mana a že z jeho příběhů vznikne nová sága. "Kenneth Branagh na tom projektu odvedl skvělou práci. Kdyby tohle měl být jeho jediný film s Poirotem, určitě by to byla škoda. Doufám, že budou následovat další," dodává pravnuk Christieové James Prichard.

Vraždu v Orient-expresu začnou česká kina promítat příští čtvrtek 9. listopadu.

Související