Příběhy z kdysi dávno v předaleké galaxii se dočkají pokračování. Společnost Walt Disney Company v noci na pátek středoevropského času oznámila, že natočí novou trilogii filmů ze světa Hvězdných válek.

Dohlížet na ni bude režisér Rian Johnson, autor osmé epizody Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů, kterou začnou také česká kina promítat příští měsíc.

Třiačtyřicetiletý Johnson napíše a natočí první díl nové trilogie. Ta má publiku představit dosud neviděné postavy a světy, jež se na plátně zatím neobjevily, uvedla Walt Disney Company.

S Johnsonem bude na projektu spolupracovat jeho dlouholetý kolega, izraelský producent Ram Bergman.

"Rian ztělesňuje tvůrčí sílu. Možnost pozorovat, jak od začátku do konce vytvořil film Poslední z Jediů, byla jednou z největších radostí v mé kariéře," uvedla prezidentka společnosti Lucasfilm Kathleen Kennedyová.

"Rian s tím prázdným plátnem, kterým je nová trilogie, udělá úžasné věci," dodala.

Disney zatím neuvedl, kdy by nové filmy měly mít premiéru.

"Star Wars je největší moderní mytologií naší doby a je nám ctí, že jsme k ní mohli přispět. Už se nemůžeme dočkat, až s touto sérií budeme pokračovat," řekl Rian Johnson společně s producentem Ramem Bergmanem.

Ředitel Disneyho Bob Iger dále ve čtvrtek uvedl, že firma pro svou vznikající streamovací platformu vyvíjí nový hraný seriál ze světa Star Wars.

Podle serveru Variety.com by videotéka měla začít fungovat koncem roku 2019.

Rian Johnson je v pořadí druhým režisérem, kterého Disney a Lucasfilm oslovily pro pokračování ságy Skywalkerů. Ta začala roku 1977 filmem Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje.

Před dvěma roky novou trilogii sedmou epizodou Hvězdných válek nastartoval režisér J. J. Abrams.

Johnsonova osmá epizoda do kin zamíří příští měsíc. Devátou epizodu opět se scénářem a v režii J. J. Abramse začnou biografy promítat v prosinci 2019.

Kromě toho Disney také do kin postupně uvádí tři samostatné filmy ze světa Hvězdných válek.

Vloni už představil snímek Rogue One, příští rok má následovat Solo: A Star Wars Story vyprávějící o charismatickém vesmírném pašerákovi Hanu Solovi, jehož v původních Star Wars ztvárnil herec Harrison Ford.

Související